THODEX ve Kripto Para Borsaları hakkında dikkat!

Nisan’ın son günlerinde ülkemiz yeni bir skandalla yada batık haberiyle çalakalandı. Ülkemizin en büyük kripto para borsalarından biri olan THODEX isimli kripto para borsasında birkaç haftadan beri para çekilemiyor, işlemlerde sıkıntı yaşanıyordu. Para yatırmaya gelince, yatırıyordun ama çekemiyordun.

Kripto para malumu olduğu üzere son 3-5 yıldır gelişen bir finansal araç. Bu işlemlerin yapıldığı Kripto para borsaları da yeni haliyle. Denetim veya kontrolden uzak, kurucuları da akademik, profesyonel uzmanlıklardan çok, girişimcilike ve teknolojiyi takip etmenin avantajını kullanan gençlerden oluşan borsalardır, bu borsalar.

Borsa dediğimiz de aslında lafın gelişi, Yoksa Borsa demek ne demek! Borsa deyince aklınıza NYSE (New York Stock Exchange), NIKKEI (Japon Borsası), BIST (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) gelir. Bu Borsalar’daki işlem hacimleri yüz milyar dolarlar ile ifade edilir. Kendi varlık değerleri de milyar $’dır. Bünyesinde binlerce aracı kurum, spekülatör, broker, sermaye şirketi hisselerinin işlem gördüğü kurumsal işletmelerdir.

Bizdeki kripto borsaları -İşini Profesyonel olarak yapanlar istisna olmak üzere- çoğu 3-5 masa, bilgisayar, el yordamı usüllerle kurulmuştur. Girişimci sahiplerinin de yetersiz yetkinlik ve adli sicil sahibi olma yolunda başarıyla devam eden performansları vardı. Denetim ve kontrolden uzak olunca, Ülkemizdeki malum koşullar, insanımızın gayri ahlaki konulardaki başarısı işin içine eklenince bu borsalardan birkaçının patlaması beklenmekteydi.

İşte beklenen gün geldi.

Nisanın son günlerinde THODEX’in kurucusu şahıs, yurtdışına gidiyorum diye Arnavutluk’a gider. Sonradan MASAK, THODEX’in ve bu şahsın bankadaki paralarına bloke koydurur. Savcılık Soruşturma açar. Firmanın ofisi basılır. Bilgisayarlar incelenir, Çalışanlara çapraz sorgu yapılır. Ve açı gerçek çırılçıplak ortaya dökülür. THODEX’e para yatıran müşterilerin paraları ortada yoktur. Bu paralar, firma sahibi tarafından soğuk cüzdana atılmıştır. Ve yurtdışına doğru onunla birlikte yolculuğa çıkmıştır.

Söylendiğine göre; THODEX’ de 390 bin civarı kişinin hesabı vardır. Toplam parasal varlıkta 2 milyar $’a yakındır. Kamuoyunda bu konu çok konuşulmakta. 2 milyar’ın bu şekilde kaçırıldığı, vatandaşımızın 2 milyar dolarının çalındığı şeklinde haberler medyada gırla gitmekte.

“Ez cümle: Ben bu kadar THODEX’in bu kadar büyük miktarda parasal hacmi olduğu ve bu büyüklükte paranın çalındığı konusuna pek inanmıyorum. Çünkü Sektör o kadar büyük ve derin olmayıp tek Borsa da kendisi değil.”

Şimdi ortada uzman diye dolaşan ama tıklamam beğenim artsın diye, dayanaksız konuşanları geçersek, sağlam kaynaklardan edinilen bilgiler ve kendi bilgilerimi birleştirerek bu olay nedir, nasıl bu hale gelmiştir. Bu Thodex’in sahibi genç girişimci şahıs, alenen dolandırıcılık mı yapmıştır bunu anlatmaya çalışayım.

Ülkemizde olmak üzere genelde küçük kripto borsalar, benzeri yatırım kuruluşunun çalışma şekli -Profesyonelleri dışarıda bırakırsak- aslında şöyle oluyor. Siz yatırımcı olarak paranızı bu borsa veya yatırım firmasında hesap açarak onların hesabına gönderirsiniz. Yani, paranızı onlara verirsiniz. Peki bu para orada ne olur? Paranız sizin hesabınızda gözükür. Size verilen yazılım üzerinden, finansaa araçlar üzerinden yatırım işlemleri, al-sat işlemleri yaparsınız. Kripto borsalarda tabii ki işlemler, BTC, ETH, XRP alım satım işlemleridir. Güncel veriler üzerinden yatırımlarınızın değeri ekranınıza yansır. Buraya kadar normal.

Ama bir püf nokta var burada. Profesyonel çalışan, Kullandığı yazılımı, eşzamanlı alım-satım yapan borsada bu işler böyle olur. Siz işlem emri verdiğinizde kullanılan yazılımın, sistem üzerinde BTC, ETH vb. alımı yapabilmesi gerekir. Kurumsal borsalarda işlemler böyledir. Bir de çift hesap çalışan firmalar – borsalar var. Burada ise, siz işlemleri yaparsınız. Ama gelişmiş yazılım olmadığı için, yada kullnaılmadığı için, o para kendi kendine BTC’ye dönmez. Bir çalışan sizin alım-satım işlemlerinizi manuel olarak orada kendi ekranında gerçekleştirir. İşte iş burada değişir. Çünkü işlemi yapan gerçekte siz değilsinizdir. O çalışandır, firmadır. Para onun hesabındadır. Sizin adınıza işlemler gerçekleştirilir. Ahlaklıysa tabiii!

Yok ahlaklı değilse, Ne olur?
Hesabınızda verdiğiniz emirler çerçevesinde ekranda size gösterilen verilere bakarken, gerçekte o işlemler yapılmamıştır bile. Firmanın sahibi, yada Broker, sizin paranızla yatırım yapar, parayı çalıştırır, al-sat yapar. İŞLER İYİ GİDERSE, PARADAN PARA KAZANIR. EKSTRA KARI DA KENDİNE KALIR. İŞLER İYİ GİTMEZ, ZARAR EDERSE, VE ÜZERİNE İNSANLAR BİR PANİK HAVASINDA PARALARINI ÇEKMEK İSTERLERSE -Kİ O PARA HAZIRDA YOKTUR ZATEN- OLAY PATLAR!!!…

Kripto paralar yükselirken kazançlar da güzel olmuştur. Ama bu piyasaların özelliği dalgalı olmasıdır. Özellikle kripto borsaların derinliği az olması nedeniyle çok çabuk yükselip düşebilmektedir. Bizim yatırımcı girişimcimiz paraları birden zararda kalınca, üstüne bir de piyasalarda oluşan olumsuz algıyla hesap sahipleri paralarını çekmek isteyince olan olur. İnsanlara paraları vereceksiniz isteyince, İyi de ortada para yok ki!.

Paraları karlı yerlere bağlamıştık. Hesap döndü. Zarar oldu. Eskisi gibi yeni yatırımcı da gelmiyor. Onların paralarıyla parasını çekmek isteyenleri ödeyelim. Olay anlaşılmasın. Herkes halinden memnun olsun. Kendimize ayrıdığımız para da var.

Haliyle, Borsa (Yatırımcı kurum) ödemeleri yapamaz. Olay da anlaşılır. Olaya Mali Suçlar girer. Hesaplar dondurulur. Hesaplara bir bakılır, incelenir, İş anlaşıldığında görülür ki, Paralar ortada yok. Genelde firmanın saihib burada olan paraları alıp kaçırıp götürdümtür. Zaten götürdüyse, yani en azında var! diyebiliriz.

Şimdi sen nereden biliyorsun, olayın öyle olduğunu diyebilirsiniz. THODEX olayı böyle olmuştur iddiasında değilim. Fakat, buna benzer olaylar yurtdışında ve finans sektöründe, aracı kurumlarda defalarca yaşanmıştır. Bu sistemin bir adı da vardır. PONZİ şeması (sistemi). Yeni yatırımcıların parasıyla eskiler finanse edilir. Karlar yüksek gösterilir. PARALAR İŞLETİLİR. Hesaplar sahtedir, makyajlanmıştır. Gün gelir ortaya çıkar. Çok sayıda yatırımcı da mağdur olur.

THODEX olayında da firma sahibinin son bir aydır, elindeki kripto varlıkları nakde çevirmeye çalıştığı, hatta %20 kadar daha düşük fiyattan elinden çıkardığı, bugünlerin popüler varlığı Doge almaya insanları yatırımcıları teşvik ettiği söylenmişti. Bu doge sevdasının temelinde ise kendisinde büyük miktarda dogecoin olması mıydı acaba. THODEX, hesaplarından para çekmeye izin de vermemekteydi.

Uzmanların söylediği kadarıyla, giden kaybolan para da 108 milyon dolar kadar bir paradır. 30-35 bin kadar hesap sahibinin parasının gittiği söylenmekte. Gerçek rakamları şu an haliyle devlet bilmektedir. Bu olay niye bu dönem oldu peki! Bana göre, geçenlerde Merkez Bankası bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Kripto paralar ödeme aracı olarak kullanılamaz” şeklindeydi. Yine o günlerde ülkemiz makamlarınca benzeri mahiyette gelen açıklamalar da kripto paralar için çok parlak gözükmüyordu. Ayrıca, kripto para borsalarında hesabı olanlara ait hesap sahipliği, mevduat bilgileri de devlet trafından istendi Burada amaç kripto varlıklardaki gelirin vergilendirilmesiydi. Tüm bunlar birleşince, Yerli Yatırımcı da bir panik havası oluşmuş oldu.

Ve bomba da patladı. THODEX arkasından, Vebitcoin ve bir iki tanesi daha geldi. Patlayan küçük borsalardan birisinin kurucusunun çete-mafya ile ilişkili olduğu da ortaya çıktı. Adam mafya-çete üyesi, para borsası kuruyor. O Borsadaki paralar gitmez mi şimdi!.

Böyle bir mağduriyetin yaşanacağı belli miydi. belliydi. Maalesef, zamanında kirpto para borsaları hakkında doğru yasal düzenlemeler yapılmadığı için yaşandı. Şimdilerde yetkililerden gelen açıklamalar kripto para borsalarına yönelik yasal düzenlemelerin yakında yapılacağı yönünde. Tabii yapılacak düzenlemelerin günün koşul ve kripto paraların varlığını kabul eden ve gerçeklikle uyumlu mantıklı olması gerekli. Yoksa, Bazı kurumların kripto parada neymiş, nereden çıktı şimdi bu şeklinde günün anlam ve ruhunu yansıtmayan çağdışı, istemezükçü yaklaşımların kimseye ve ülkemize fayda getirmeyeceği de gerçek. Çünkü yerli borsalardan korkan yatırımcılar yabancı borsalara “Binance, Kraken gibi” kayıyorlar. Ülkemiz bir de bu yönden sermaye kaybediyor. Ülkemizin parası yine ülkemizin borsasında kalsın diyoruz.

Benden size bir tavsiye, Borsalara çok güvenmiyorsanız. Kripto varlıklarınızı soğuk cüzdan denilen yöntem (usb bongle) ile koruyabilirsiniz. Ama soğuk cüzdan denilen dongle -flash bellek gibi düşünün- pek ucuz değil. Piyasada da zor bulunuyor. İnşallah yutdışından yakın zamanda getireceğim. Yüklü miktarda kripto varlığınız var ise masrafını çekip soğuk cüzdan edinmekte fayda olabilir pek tabii.

Soğuk cüzdan konusunda da yeni yetme gündem neyse o konuda uzman kesilen, her konuda konuşan, işin ehlinden öğrendiğini satan uzman!:) lar devamlı varlıklaırnızı soğuk cüzdanda saklayınız diyorlar. Ama acaba kendilerinin soğuk cüzdanın ne olduğu konusunda fikirleri var mıdır? O Soğuk cüzdan dediğiniz dongle öyle ucuz değil bir kere. Piyasada bulmak da bir marifet. 3-5 bin TL’lik yatırımınız için o masrafa gİrmeye değer mi? derseniz, değmeyebilir de. Tercih sizin tabii.

Kısacası, İster büyük ister küçük yatırımcı olun. Sağlam, kurumsal gördüğünüz, aslını bildiğiniz borsalar ve yatırımcı kuruluşlarda birikiminizi tutmakta her daim fayda var.

Dikkat ettiyseniz batan borsalar ve sahipleri hakkında fazla isim telaffuz etmedim. Etmekten kaçındım. Nedenine gelince maalesef ülkemizde, kişilik hakları diye bir şey var. Şimdi adam yarın aklanır, davaları düşer, aklanmasına da gerek yok. vs. vs. ondan sonra çıkar sen benim adımı böyle kötü şekilde kullanmışın. Nasıl kullanırsın. İş itibarım zarar gördü. Ben masumdum. -Aynen de böyle diyor kendileri- Medya bu işi batırdı. Hadi sana bir dava açayım!. Onlar aklanır yada bir şey olmaz. Ama Sen uğraşır durursun. Siz anlayacağınız anladınız. Bu nedenle isimleri telaffuz etmedim. Çok ayrıntıya girmedim. Olayın farklı boyutları olduğu da söylenmekte.

Sağlıcakla Kalın.

BTC: $58.125 – ETH: $3536.96 (USD , Index , date 07.05.2021, 20.59 GMT +3.00)

Murat GEZER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share