Sosyal Medya’da Algı Yönetimi

Bilindiği üzere Sosyal Ağlar üzerinden yayınlanan herhangi bir bilgi veya fotoğraf, anında küresel boyutta yayılma ve kitleleri etkileme gücüne ulaşmış durumdadır. Dolayısıyla sosyal medya, algı yönetiminin en etkili silahlarından biri oldu. Algı Yönetimi denilen sistemle olaylar gerçekte olduğu gibi değil farklı şekilde yansıtılır, Toplumun istenildiği gibi düşünmesi olayları algılaması sağlanır. Bunun en kolay yapılabileceği alanlardan biri de artık Sosyal Medyadır. Terör Örgütleri ve Benzeri Yapılar bu etkili ve hızlı ağın önemini keşfetmiştir.

Kullanıcıların sadece küçük bir kısmı bilinçli ve dikkatli davranmakta, İçeriklerin mahiyetini değerlendirmektedir. Geri kalan Çoğunluk ise gerekli eğitime sahip olmamaları nedeniyle sosyal medyada paylaşılan her türlü içeriği gerçek olarak kabul etmekte ve paylaşımlarıyla yayılmasını sağlamaktadır.

Eğitim ve bilinç eksikliği gibi nedenler bu sahte içeriklere inanılmasına, paylaşımlarla sosyal medya da büyümesine ve dezenformasyona yol açmaktadır. Özellikle bu sahte içerikler terör konuluysa, toplumda korku psikolojisi ya da yanlış anlamaların yayılmasını sağlamaktadır.

Şöyle ki Bir sosyal gelişme veya olay sosyal medyada birkaç dakika içinde yayılabiliyor. İnsanlar bu konuya ilişkin görüşlerini, düşüncelerini anında paylaşarak çevrelerine iletebiliyor. Bu özelliğiyle sosyal medyadaki bir içerik veya haberin yayılma ve etki gücü geleneksel medyaya göre daha güçlü olmaktadır. İnsanlar kendi tanıdığı kişilerden veya kendi gibi görünen hesaplardan gelen paylaşımları daha dikkate almaktadır. Sosyal medya yazılı veya görsel medya kadar kolay kontrol edilebilir değildir. Bu nedenle de art niyetli kimseler ve örgütler, sosyal medyayı daha fazla tercih etmeye başlamışlardır.

Algı yönetimi şu şekilde kullanılmaktadır. Bir olay olduğunda ölü sayısı 5 iken 25 diye lanse edilebilmekte veya olayla ilgisi olmayan fotoğraflar kullanılarak birtakım olaylarda insanlar öldürülmüş gibi gösterilmektedir. İnsanlara işkence yapılıyormuş gibi sahte haberler üretilip toplum manipüle edilebilmektedirler. Çeşitli paylaşımlar, yazılar, beyanlarla sanki O ülkenin her yerinde olaylar oluyor, insanlar kapı dışarı çıkamıyor gibi bir algı oluşturulabilmektedir. Bunun en güzel örneklerini de şu an Ülkemiz de görmekteyiz. Belirli kaynaklardan çıkan resim ve haberlerle Sanki Türkiye güvenliğin istikrarın olmadığı bir ülkeymiş gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu tür operasyonlar artık Sosyal Medya üzerinden yürütülmektedir. Bu aleyhte propagandaya karşı millet olarak uyanık olmalıyız. Benzeri paylaşımları sosyal medyada gördüğümüzde bu içerikleri paylaşmadan önce gerçek durumu araştırmalı, bildiğimiz ve güvenilir kaynaklardan gelen haberlere itibar etmeliyiz. Bilinçsiz davranırsak kötü yönlü algı operasyonu ülkemize ve ekonomimize büyük zararlar getirebilir.

Vatandaşımız bu alanda yaptığı paylaşımlarla farkında olmadan illegal örgüt veya yapıların propagandasına alet olabilir. Tabi bu durumda devletimiz adli makamlarının takibatı altına girmiş oluyor. Bu paylaşımları yapanlar hiç ilgisi olmamasına rağmen örgüt mensubu olmak suçlamasıyla karşı karşıya da kalabilirler. Sosyal medyadaki her paylaşımımızdan vatandaş olarak sorumlu olduğumuzun bilincinde olmalıyız.

Özellikle geçirdiğimiz 2017 yılı ve 2018 yılındaki seçim süreçleri, Suriyeli göçmenler üzerinden yürütülen propaganda çalışmaları, algı yönetimi faaliyetlerinin de artık sosyal medya ve internet araçları üzerinde yapıldığını göstermektedir. Bu konularda insanımız bilinçli olmalı, doğruluğu teyit edilmeyen birkaç paylaşımdan etkilenerek şiddete varan eylemlere girişmemelidir.

Murat GEZER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share