SOSYAL MEDYA VE İTİBAR YÖNETİMİ

İnternetin gelişimi ve mobil teknolojinin de yaygınlaşmasıyla Sosyal Medya denilen bir kavram günlük hayatımıza giriş yapmıştır. İlk başları pek farkında olmasak da arkadaşlarla iletişim, haberleşme, yazışma gibi insani ihtiyaçlarla kullanılan Facebook, Twitter, Whatsapp gibi sosyal medya araçları zaman içinde hayatımızın en önemli unsurlarından biri haline geldi. Artık yaptığımız çalışmaları veya işlerimizi Facebook’ta paylaşır, Whatsapp ile yazışır, Film ve müzikleri de Youtube üzerinden izler olduk. Bireyler olarak alışveriş yapmadan önce ilk olarak internet ve sosyal medyadaki ürün değerlendirmelerine bakıyor ondan sonra satın alıyoruz.

Sosyal Medya’nın bu kadar önemli olduğu bir dönemde Bursa’da Sosyal Medya’yı anlatan, araçları konusunda insanımızı bilinçlendirme maksadıyla Bursa Sosyal Medya Derneği’ni kurarak çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Çeşitli Etkinlik, Eğitim ve Seminerlerimizle Bursalılara Sosyal Medya konusunda Rehber olma hedefini kendimize koyduk.

Diyeceksiniz ki; Ben Sosyal Medya Araçlarını iyi kullanıyorum, ihtiyacım da yok, itibarım da iyi durumda. Fakat kazın ayağı öyle değil. Artık herkes bir kurum, işletme ya da ürün ile etkileşime geçmeden önce internete bakıyor, internette ve sosyal medyada o ürün veya kuruluş hakkında ne yazılmış ne söylenmiş bunları incelemekte. Ve bu incelemeden sonra eyleme geçmektedir. Yani, internette kurumunuz veyahut işletmeniz hakkında ne söylendiği ne yazıldığı çok önemli olmaktadır. Tek bir aleyhte yazı, makale veya paylaşım sizin yıllarca emekle elde ettiğiniz itibarınızı, olumlu yöndeki tanınırlığınızı yok edebilir. Aman bu konuya dikkat edin diyoruz! Unutmayın, “İtibar kazanmak 20 yıl sürer, onu mahvetmek ise 5 dakika”.

Sosyal Medyada yöneticilerinizden birinin attığı paylaşım, pekâlâ sosyal medyada farklı şekilde yorumlanabilir. Bir haber sitesinde hakkınızda çıkan olumsuz bir yazı, Google Arama Motorlarına kaydedildikten sonra yıllar boyu orada kalacaktır. Siz kendi masumiyetinizi ispatlasanız bile, İnsanlar Google’da sizi aradıkları zaman bu olumsuz haberle karşılaşacaklar ve sizi bu şekilde tanıyacaklardır.

Bu açıdan internette ve sosyal medyada ne yaptığımıza, hakkımızda neler yazıldığına dikkat edilmelidir. İyi bir itibar için yapılması gereken birkaç kritik noktaya burada değinmek istiyorum. Mecralarda hakkınızda yazılanlar takip edilmelidir. Kaliteli bir web sitesi ve sosyal medya profiline sahip olunmalıdır. Sosyal medya platformlarını zaten aktif olarak kullanmalıyız. Google’da ne şekilde yer aldığınızı kontrolde de tutmalısınız. Google’da üst sıralarda olmaya ve daha çok yer edinmeye çalışmalısınız. Tabii tüm bunları yapmak da ayrı bir uzmanlık ve beceri isteyen bir süreçtir. Gereklilik halinde bir uzmandan destek almanızda fayda vardır. İletişim çalışmalarınızda Sosyal Medya Araçlarını ileri düzeyde kullanmak hem itibarınızı yükseltecek hem de aleyhte çalışmaların bertaraf edilmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share