Çocuklarımızı Sosyal Medya’nın Zararlarından Nasıl Koruruz?

“Sosyal Medya’nın zararlarından korunmanın anahtarı ailelerin bu konuya önem vermesi, çocuklarını kontrolde tutmaları ve sosyal medya üzerinde kontrol denetim mekanizmalarını kullanmalarından geçer.”

Sosyal medya hepimizin hayatında oldukça önemli bir hale geldi. Sosyal medya yüzünden başına iş açılanlar, davalık olanlar, boşananlar, şantaja uğrayanlar ve bunun gibi problemli durumlarla karşılaşanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Günümüz Z kuşağı çocukları adeta akıllı telefonlar ve tabletlerle büyüyor, 2-3 yaşındaki çocukların ellerinde bile teknolojik oyuncaklar var. Sokaklardan kopan çocuklarımız zamanlarının büyük bölümünü bilgisayar karşısında geçirmekte.

Peki, çocuğunuzu sosyal medyada karşılaşabileceği tehlikelere karşı koruyabiliyor musunuz?

Cevap muhtemelen ‘hayır’ olacaktır. Çocuklarımızın kontrolsüz olarak internet ve sosyal medyada vakit geçirmeleri, onlarda birçok soruna yol açmaktadır. Çocuğunuzun sosyal medyada tehlikeli durumlarla karşılaşabilir. Çoğunuzun, Facebook üzerinden aşırı müstehcen görüntüleri izleyebilmesi veya sahte hesaplarla çocuk avına çıkan birine denk gelmesi pekâlâ mümkündür.

Bu durumlarla karşılaşmamaları için yapmanız gereken bir dizi önlem vardır.

Bu önlemlere kısaca değinmek istiyoruz:

 Çocuğunuza ilk olarak sosyal medyada nasıl davranması gerektiğini öğretmek zorundasınız.

Çocuklar Facebook’ta genellikle oyun oynuyor, arkadaşlarıyla sohbet ediyor ve fotoğraflarını paylaşıyor. Bu haliyle facebook ve diğer platformlar, size çok masum görünebilir. Fakat kazın ayağı öyle değildir. Bu platformlarda kötü niyetli insanlar da vardır.

Bu yüzden öncelikle aileler sosyal medya konusunda bilinçli olmalı ve çocuklarını sosyal medyada karşılaşabilecekleri tehlikelere karşı bilinçlendirmeleri gerekmektedir. Çocuklarının sosyal medyadaki paylaşımları hakkında kontrollü olmalılar. Onların kullandığı kişisel hesapları izlemeli, arkadaş çevrelerinde kimler olduğunu takip etmeliler. Sosyal medyada yer alan yenilikleri de an be an takip etmeye ve gelişmelere ayak uydurmaya gayret edilmelidir.

Çocukların ve aile üyelerinin korunmasını sağlamak için tüm ev halkının aşağıdakiler gibi birkaç kolay adımı izlemesi akıllıca olacaktır:

 

  • Çocukların bilgisayarlar ve tabletlerini ailece paylaşılan bir odada tutmak.
  • Korunmayı sağlamak için hem bilgisayarlara hem de mobil cihazlara filtreleme/ koruma yazılımı kurmak.
  • İlgili koruyucu yazılımları güncel tutmak, güvenlik eklentilerini kurmak.
  • Çocuklarınıza İnternette sağduyulu olmayı öğretmek, örneğin yabancılardan gelen e-postaların eklerini açmamak ve ayrıca güvenilir bir kaynaktan gelmedikçe yazılımları indirmekten kaçınmak, Tanımadığı kişilerle arkadaşlık yapmamak gibi.

Çocuklarınızın paylaşımlarına dikkat edin.

Çocuğunuzun kişisel güvenliği için ona ve aile hayatınızın tüm detaylarını sosyal medyada paylaşmayın. Çocuğunuzun oyun oynadığı parkı, okulunu ve vücudunu açıkta gösteren fotoğrafları sosyal medyada paylaşmayın. Aynı şekilde, eviniz ve aile üyelerinizle ilgili özel paylaşımlardan uzak durunuz.

Eğer çocuğunuzun Facebook hesabı varsa, sayfasını arkadaş listesini sık sık kontrol etmekten kaçınmayın. Neler yazmış, hangi fotoğrafları paylaşmış dikkat edin. Ama tabii her şeyden önce onu, Facebook ya da bu gibi sosyal paylaşım sitelerinde karşılaşabileceği tehlikelere karşı bilinçlendirin, uygun bir dille uyarın
Çocuğun vücut mahremiyetini ihlal etmeyin.

Sosyal medyada sahte profiller oluşturarak çocuk avına çıkan pedofillere karşı çocuğunuzun çıplak fotoğraflarını paylaşmaktan kaçının. Arkadaş listemde sadece ailem var diye bu tedbiri almamazlık etmeyin. Böyle olaylarda çocuklar en çok yakınları tarafından istismar edilmektedir.

Eviniz için yer bildiriminde bulunmayın: Hem kendi, hem de ailenizin güvenliği için evimizin yer bildirimini ve konum bilgisini atmayın ve evinize ilişkin fotoğrafları sosyal medyada paylaşmayın. Hırsızlar ve art niyetli kişiler için hedef olabilirsiniz.
Çocuğunuzun hangi okulda okuduğunu paylaşmayın.

Çocuğunuzun okulda kazandığı başarılar sizi gururlandırabilir ancak bu sevinci paylaşırken çocuğunuzun okulunun ismini paylaşmamayı tercih edebilirsiniz. Kendini savunamayacak yaşta olan çocuğunuzu bu şekilde okul çıkışı tehlikelere açık hale getirebilirsiniz.

Çocuğunuzun arkadaşı olun.

Çocuğunuzla aranızda güçlü bir iletişim kurun ve ona bir arkadaşı gibi yaklaşın. Onu sosyal medyada karşılaşabileceği tehlikelere karşı uyarın. Gün içerisinde neler yaptığından haberdar olun. Yakın arkadaşlarını tanıyın. Bu sayede işler yolunda gitmediğinde çok geç olmadan duruma müdahale edebilirsiniz.

13 yaş altına müsaade etmeyin. 

Çocuğunuz 13 yaşın altındaysa Facebook ve benzeri sosyal medya platformlarını kullanmasına izin vermeyin. Günümüzde Facebook’a üye 10 yaşın altında yaklaşık 5 milyondan fazla çocuk var. Normalde Facebook’a üye olma yaşı ise 13’tür. Ancak çocuklar yaşlarını büyük göstererek siteye kaydolup kullanıyor. Çoğu psikoloğun ortak görüşü, küçük yaştaki çocukların sosyal medyada bağımsız hesapları olmaması gerektiğidir. Eğer çocuğunuza bu konuda engel olamayacaksanız, ancak size bağlı, sizin tam kontrolünüzdeki bir hesap üzerinden sosyal medyayı kullanmasını sağlayın.

İnternetin artık yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olduğunu kabullenip bu tavsiyeleri incelemeniz ve ona göre önlemlerinizi almanız kritik bir öneme sahiptir.

 

Sosyal Medyanın tehlikelerinden korunmak için alınabilecek 6 teknik tedbir:

 Tam yetkili bir kullanıcı hesabınız olmalı.

Birçok oyun ve sosyal medya uygulamalarını tam çalıştırabilmek için bir bilgisayar gerekmektedir. Bu nedenden dolayı çocuğun kullanacağı hesap mutlaka kısıtlı kullanıcı yetkisine sahip olmalı, yani tam yetkili seviyesinde (Administrator) olmamalı. Windows, Linux ve Mac OS X işletim sistemlerinde kullanıcı hesabı yönetimi menülerine ulaşarak çocuğun kullandığı hesaba kısıtlamalar getirebilirsiniz. Böylece, istenmeyen programlar bilgisayara kurulamayacaktır.

 Modeminizin arayüzünü (programını) doğru kullanın.

Günümüzde birçok modem ileri düzey özelliklere sahiptir. İstenmeyen kişilerin wi-fi ağına bağlanmasını engelleyebilir, günün belirli saatlerinde interneti aktif edebilir, bazı sitelere erişimi kapatabilir veya kısıtlayabilirsiniz.

Bir Google hesabı edinmelisiniz!

Mutlaka bir Google hesabı edinin ve çocuğunuz ya da ortak kullanımdaki bilgisayarda oturum açarak tüm kontrolü ele alın. İnternete erişim için Tarayıcı (Browser) programı olarak Google Chrome programını kurarak, onun üzerinden internet kullanımını kontrol edebilirsiniz. Bir Google hesabı ile neredeyse tüm site ziyaret geçmişini takip edebilirsiniz. Youtube arama geçmişi, izleme geçmişi gibi özellikleri devreye alabilirsiniz. YouTube Kısıtlı Mod‘u aktif ederek müstehcen içeriklerinden hem kendinizi hem de çocuğu koruyabilirsiniz.

Tarayıcınıza kurabileceğiniz eklentiler veya bilgisayarınıza kuracağınız programlarla internette ve sosyal medyada istenmeyen içeriklere sahip sayfaların engellenmesi, uyarı mesajı çıkması gibi işlemleri kolaylıkla yaptırabilirsiniz. Önerilebilecek birkaç eklenti de ‘Facebok FilterFeed’, ‘Anti-Porn Pro’, ‘Bloksi’dir. Bunlara benzer çok sayıda eklentiyi kurup çalıştırarak güvenliği iyice artırabilirsiniz.

Konu küçüklerimizin güvenliği olduğunda yapabileceğiniz birçok şey olduğunu asla unutmayın.

 

Facebook ve diğer platformlarda bir dizi önlemler alınız.

Öncelikle Facebook, Instagram ve Twitter’a göre daha yoğun ve insanlara daha kolay ulaşılabilir bir platform olması nedeniyle öncelikle önlemleri burada almalısınız. Facebook’un güvenlik ayarları (Ayarlar Menüsü>> Gizlilik, Güvenlik, diğerleri) oldukça gelişmiş sayılabilir. Burada neler yapılabilir derseniz? Tehlikeli olarak düşündüğünüz uygulamaları Facebook Güvenlik Merkezi sayesinde engelleyin. Benimle kimler iletişim kurabilir? Menüsü altından en azından “Arkadaşlarımın Arkadaşları” seçeneğini işaretleyin. Aramada beni kimler bulabilir? Menüsü altındaki seçeneği “Arkadaşlar” yapın. Böylece kötü fikirli insanların kolaylıkla ulaşmasına engel olursunuz. Paylaşımlarımı Kimler Görebilir? Seçeneğini “Sadece Arkadaşlar” yaparak paylaşımları sadece arkadaş çevrenizdekilerin görebilmesini sağlayabilirsiniz.

Hareketler Dökümü menüsü sayesinde Facebook geçmişini de takip edebilirsiniz. Hareketler Dökümü, çocuğun Facebook’ta ne yaptığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Hakeza sosyal medya platformlarındaki ‘Ayarlar’ ­­>> ‘Güvenlik’ sekmeleri altındaki seçenekleri değiştirerek paylaşım – iletişim gibi özelliklerinde kısıtlamalar yapmış ve oldukça güvenli bir sosyal medya hesabına kavuşmuş oluruz.

 

Web Takip ve Filtreleme çözümlerine başvurun.

Yukarıda yaptığınız yöntemler yeterli olmayabilir. Bu durumda bazı web filtreleme veya takip yazılımlarını kullanarak gelişmiş internet güvenliği sağlayabilirsiniz.

Bu yazılımlar neler yapar derseniz? Tüm web üzerinde istediğiniz bir kelimeyi, istediğiniz bir kategoriyi, adresi ya da siteyi yasaklayabilirsiniz. Mesela, OpenDNS’in ev kullanıcıları için sunduğu web filtreleme servisini, modeminizle eşleştirerek kullanabilirsiniz. Kafe Kontrol Programlarının evler için hazırlanmış sürümlerini de edinebilirsiniz. Web filtreleme ve takip programları bu konularda olması gerektiği gibi çalışmaktadır. Hazırladığınız kurallar gayet etkili bir şekilde çalışarak interneti çok daha kontrollü hale getirebilir.

Örneğin Avataria gibi uygulamalar genellikle, “apps.facebook.com/avataria” şeklinde Facebook üzerinde yayınlanırlar. Bu yazılımlara adresin tamamını yazdığınızda o bilgisayarı kullanan hiçbir kimse bu ve bunun gibi bağlantıları açamayacaklardır. En etkili çözümlerinden birisi de zaten budur.

Servis sağlayıcılardaki aboneliklerinizi aile filtreli olarak güncelleyin.

Servis sağlayıcılar geçtiğimiz yıllarda çıkarılan güvenli internet yasası kapsamında bir dizi değişik paketler hazırlayıp bunları son kullanıcılara sunmaktadır. Sıkı internet filtrelerinin bulunduğu aboneliklere yönelebilirsiniz.

Sizin takip edemediğiniz, gözünüzden kaçırdığınız zararlı ya da müstehcen içerikler ISS sayesinde sürekli olarak güncellenir ve kara listelere eklenir.

ISS yani İnternet Servis Sağlayıcıları da Güvenli İnternet, Çocuk Profili – Aile Profili adında ihtiyacınıza uygun olarak tasarlanmış internet sayfalarına erişimleri kontrol eden hizmetleri vardır. Bu özelliklerden Servis Sağlayıcınızla görüşerek faydalanabilirsiniz. ISS (Internet Servis Sağlayıcı) tarafından keşfedilmemiş ama zararlı olduğunu düşündüğünüz uygulamaları, siteleri size verilen programa ekleyerek, ISS aracılığı ile tüm bu servisi kullanan insanlara da yardım edebilirsiniz.

Bilgisayarınız da ya da akıllı telefonunuzda kullandığınız antivirüs – güvenlik programının aile filtresi / çocuk kilidi gibi özelliklerini de aktif olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Unutmayın! Birkaç basit önlem size tam koruma sağlamayacaktır. Tek düze bir iki önlemle, İnternet ve sosyal medyada çocuğunuzun güvenliğini sağladığınızı zannetmemelisiniz. Tüm önlemleri entegre bir biçimde almanızda fayda vardır.

Tedbirlerin yanı sıra “internetin nasıl kullanılması gerektiği”ni anlatan eğitim ve seminer paketlerini alarak kendiniz ve çocuğunuzun bu konularda bilinçlenmesini, bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

İleri düzey önlemler için mutlaka bir profesyonelden yardım isteyin. Bir profesyonelden alacağınız birtakım öneriler ilerisi için çok faydalı olabilir.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share