Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir ve Nasıl Ödenir?

Herhangi bir araç sahibi olan herkes her yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemekle yükümlüdür. Kara taşıtlarının dışında uçak ve motorlu deniz taşıtları da bu vergiye tabidir. Kısaca MTV olarak tanımladığımız Motorlu Taşıtlar Vergisi, çoğu zaman unutulan, bütçelere çıkardığı ek yükle de sıkıntı konusu olan bir vergi türüdür.

Trafik şubelerine kayıtlı olan motorlu taşıtlar bu vergiye tabidir. Motorlu araçların trafik sicil kaydı başladıktan sonra ödenmeye başlanan bu vergi, bu sicil kaydı silinene kadar ödenmelidir.

Yılda 2 taksit olarak yatırılır. MTV’nin ilk taksiti Ocak’ta ikinci taksit ise Temmuz’da ödenir. İlk altı ay içinde kaydı silinenler, ikinci 6 ayın vergisini, ikinci ayda kaydı silinen araçlar ise bir sonraki yıldan itibaren bu vergiyi ödemezler.

Neye Göre Hesaplanır?

Bu verginin hesaplanmasında aracın, otomobil, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, tır ve benzeri gibi tür özellikleri dikkate alınır. Otomobil ve motosikletlerde aracın yaşı ve silindir hacmine göre bir vergi hesaplama yapılırken, otobüslerde aracın yaşı ve oturma kapasitesi, kamyonlarda da aracın yaşı ve azami toplam ağırlığı dikkate alınarak bir hesaplama yapılır.

Eğer Taşıtınızı Yeni Aldıysanız,

Takvim yılının ilk altı aylık döneminde  (Ocak-Temmuz) ve birinci taksitin ödenme süresi geçtikten sonra alınmış ise,  birinci taksit bir ay içinde, ikinci taksit ise Temmuz ayında ödenir. Taşıt,  takvim yılının son altı aylık döneminde (Temmuz-Aralık) ve ikinci taksitin ödenme süresi geçtikten sonra alınmış ise ikinci taksit bir ay içinde ödenir.  Birinci taksit ise ödenmez.

Ödeme Şekilleri Nelerdir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ödemesi ise aracın bağlı bulunduğu il veya ilçedeki ilgili vergi dairelerine yapılır. Vergi dairelerinin yanı sıra anlaşmalı olan bankalar üzerinden de ödemeler gerçekleştirilebilir.

Bankaların İnternet bankacılığı sistemleriyle de verginizi ödeyebilirsiniz. Fakat Bankacılık sistemlerinin size verdiği e-dekontlar resmi olarak vergi makbuzu yerine geçmediği için kişilerin banka şubesinden tahsilat makbuzu almaları gerekebilir.

İsterseniz verginizi doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın İnternet Vergi İdaresi’nin https://intvd.gib.gov.tr/ web adresine girip Motorlu Taşıtlar bölümünü seçerek de gerekli bilgilerinize ulaşabilir. Ve aracınıza biçilen vergi değerini görüp kredi kartınızla da ödemenizi yapabilirsiniz. Ödemeniz onaylandıktan sonra, ödeme makbuzunuzu bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu makbuzu çıktı olarak alıp aracınızda bulundurmanız, herhangi bir polis kontrolünde sıkıntı yaşamamanız açısından önemlidir.

MTV 1. taksit ödemesi 01-31 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. 01-31 Temmuz 2017 tarihleri arasında ise MTV 2. taksit ödemelerinin gerçekleştirilmesi öngörülmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğine göre, 2017 yılıyla birlikte MTV oranlarında yapılan düzenleme sonucu en düşük MTV miktarı 68 TL olarak açıklanmıştır. En yüksek MTV miktarı ise 23 bin 586 olarak hesaplanmıştır. 2017 MTV düzenlemesine göre, aynı yaş grubundaki motor silindir hacmi 1301 santimetreküp ile 1600 santimetreküp arasındaki otomobillerin vergisi de bin 35 liraya yükseldi.

Bu verginin geciktirilmesi durumunda, araç sahiplerine ceza uygulanır. Yılın ilk taksiti ödenmediğinde, ikinci taksitte ilk olarak önceki borçlar tahsil edilir. Eğer araç sahibi hiçbir vergi ödemesi yapmamışsa, ilk olarak araç sahibi bir uyarı mektubuyla uyarılır, sonrasında halen ödeme işlemi gerçekleşmezse Maliye Bakanlığı’nın uygulamasıyla, araç sahibinin banka hesaplarına bir haciz konarak tüm ödenmemiş vergilerin tutarı tahsil edilecektir. Banka hesaplarınıza haciz konmasını istemiyorsanız, MTV’yi zamanında ödemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share