İNTERNETTEN DOLANDIRILMAMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

“İnternet hackerlarına yem olmayın”

 Başta Sosyal Medya hesaplarımız üzerinden olmak üzere hackerların bankacılık vb. kurumlara ait bilgilerimizi ele geçirmeye çalıştıkları, elde ettikleri kredi kartı bilgileri başta olmak üzere kişisel bilgilerle de kullanıcıları dolandırdıkları sık yaşanan bir durumdur. Bu konuda dikkat etmemiz gerekenleri ve özellikle Bankacılık işlemlerinizi güvenle yapabilmeniz için dikkat edilecek bazı önemli noktaları sizler için derledik.

Her şeyden önce yapılacaklar;

– Kendi bilgisayar ve mobil cihazlarınız üzerinden işlemlerinizi yapmanız, size ait bir cihaz ile interneti kullanmanız sizin güvenliğiniz açısından önemlidir. Hakeza, Kendi Ev – İşyerinde kullandığınız modem üzerinden bağlantınızı yapın. Çünkü ortak kullanılan bilgisayar veya internet bağlantıları hackerlar tarafından kolaylıkla izlenebilir ve bilgileriniz çalınabilir. Modeminizin Wi-Fi bağlantınızı da güçlü şifreler koymanız WPA2 şifrelemeyi tercih etmeniz tavsiye edilir. Modeminizin güvenlik ayarlarını en yüksekte tutmaya özen gösterin.
– Sosyal Medya ve Diğer Uygulama Hesaplarınıza erişim için güçlü şifreler verin. 2 aşamalı kimlik doğrulama isteyen giriş yöntemlerini tercih edin.
– Cihazlarınıza mahiyetini bilmediğiniz yazılımları kurmayın, çalıştırmayın.

– Firewall – Antivirüs gibi güvenlik uygulamaları cihazlarınızda aktif olarak bulunmalıdır. Lisanslı işletim sistemleri kullanmaya, Yazılımlarınızın güncel olmasına dikkat ediniz.

Hem cep telefonunuzda hem de kişisel bilgisayarınızda antivirüs yazılımınız yoksa sosyal ağlardaki kimliklerinizi, e-posta hesaplarınızı ve kişisel bilgilerinizi bir şekilde kaybetmeniz içten değildir. Bu nedenle güçlü altyapısı olan bir antivirüs / firewall programını cihazlarınızda bulundurun. Mümkünse kullandığınız bu yazılımlar lisanslı tam sürüm programlar olsun. Çok uygun fiyatlara lisanslı olarak bu yazılımları edinmeniz mümkündür.

 

İŞLEMLERİNİZDE DİKKAT EDECEĞİNİZ BAZI NOKTALARDA KISACA ŞÖYLEDİR;

1- Girdiğiniz web sitesi ve uygulamalara dikkat edin!

Banka veya erişmek istediğiniz kurumun web sitesine erişimde, internet tarayıcısının adres çubuğuna kurumun web site adresini “www.kurumadi.com.tr” yazarak erişimi tercih edin. Başka uygulamalar veya linkler üzerinden banka web sitelerine veya ödeme sayfalarına erişmeyin.

Dolandırıcılar sahte SMS, E-posta veya sosyal medya (Facebook, Instagram, vb.) üzerinden bankaya ait gibi görünen sahte reklamlar veya arama motorlarından ulaştığınız sahte (klon) internet siteleri aracılığıyla kimlik bilgilerinizi, şifre, pin, parola, annenizin evlenmeden önceki soyadı ve benzeri gizli (kişisel) bilgilerinizi isterler. SMS, e-posta, sosyal medya üzerinden yönlendirildiğiniz veya arama motorlarından giriş yaptığınız web sitelerinin adreslerini ve güvenlik sertifikalarını mutlaka kontrol edin. Sertifikada sorun görseniz kesinlikle işlem yapmayın.

Cep telefonlarınıza yüklemek istediğiniz uygulamaları mutlaka resmi uygulama mağazalarından (Google Play, Apple Store gibi) indiriniz. Resmi olmayan uygulama mağazalarından veya internet sitelerinden indireceğiniz uygulamalar nedeniyle telefonunuza casus yazılımlar bulaştırılabilir ve rehberiniz, size gelen mesajlar ve banka bilgileriniz, şifreleriniz ele geçirilebilir.

 

2- Phishing (Olta) Saldırılarına karşı dikkatli olun!

Sosyal medyada, kurumsal markaları taklit eden sahte sayfalar açılmaktadır. Markaların logosunu ve görsellerini kullanarak açılan bu sahte hesaplar, size çeşitli vaatlerde bulunmaktadır (Cazip Kampanyalar, Ödüller vb.) ve siz bu mesajlara aldanıp ilgili sayfalara gittiğinizde (yüklenen casus yazılımlar aracılığıyla) veya istenilen bilgileri karşı tarafa verdiğinizde kişisel bilgileriniz hackerlar tarafından ele geçirilmiş olmaktadır. Bu yöntemi hackerlar günümüzde sıklıkla kullanmaktadır.

Kuruluş ve markalara ait resmi (onaylı) hesaplar dışında yapılan duyurular ve mesajlara itibar etmeyiniz.

Bankacılık alanında Phishing (Olta) Saldırıları genelde çeşitli banka ve finans kurumları tarafından gönderilmiş gibi görünen, acil ve çok önemliymiş gibi duran sahte e-postalar şeklinde yapılmaktadır.
Yollanan bu sahte e-postalarda verilen linkler aracılığı ile sizden, kart bilgileri ve şifreleri, İnternet parolası ve kişisel bilgileriniz sizi dolandırmak için istenebilir. İlgili Kurumun veya Bankanın resmi adresinden gelmeyen bu tür e-postalara karşı dikkatli olmalı, kesinlikle yanıt vermemeli ve sizden istenen bilgileri girmemelisiniz. Yönlendirildiğiniz web sayfalarının kurumun resmi adresi olup olmadığını da adres çubuğunuzdaki linke bakarak ve güvenlik sertifikası bilgilerini kontrol ederek anlayabilirsiniz. Değilse sayfadaki linkleri tıklamamalı, kesinlikle bir indirme işlemi yapmamalısınız.

 

3- Banka veya Kurumlardaki bilgileriniz güncel olmalı!

Özellikle Banka gibi kurumların size önemli durumlarda ulaşması gerekir. Mesela, bazı yurt dışı sitelerden kredi kartı harcamaları yapıldığında Bankanız doğruluğunu teyit etme amacıyla sizi aramaktadır. Bu nedenle cep telefonu ve e-posta bilgilerinizin, bankanızın kayıtlarında her zaman güncel olmasına dikkat etmelisiniz.

 

4- İnternet yazışmaları ve Mesajlaşmanızda kiminle görüştüğünüze dikkat edin!

Sosyal medya hesapları veya e-posta üzerinden arkadaşınız ya da tanıdığınız bir firma gibi davranan dolandırıcılar vardır. Herhangi bir gerekçeyle kartınızın üzerinde yazan bilgileri, şifresini, internet/cep şube bilgilerinizi soran veya sizle iletişime geçerek farklı bir hesaba/IBAN numarasına transfer talimatı vermenizi isteyen şahıslara inanmayın.

Dolandırıcılar facebook hesaplarını çalmaktadır. Dolandırıcılar hesabın sahibinin arkadaş çevrelerinden çeşitli gerekçelerle para istemekte veya “şurada kampanya var, gel katıl, sana kontör göndereceğim ve benzeri ” yöntemlerle hesap sahiplerinin arkadaşlarını da benzer şekilde hackleyerek onları da mağdur ettikleri bilinmektedir. Bu şekilde mağdur edilmiş çok sayıda facebook kullanıcısı vardır. Bu tarz mesajlar size geldiğinde, hemen diğer iletişim araçlarıyla arkadaşınızı arayarak mesajın doğruluğunu teyit etmelisiniz. Bir mesaja bakarak kimseye para göndermeyin veya istedikleri bilgileri vermeyin, linklerini tıklamayın. Hesabının çalınarak bu amaçla kullanıldığını tespit edenler kullanıcılar ise, arkadaş çevresini hemen uyarmalıdır.

Bilgi Güvenliği günümüzde çok daha önem kazanmaktadır. Bu konularda uzmanlardan bilgi almayı da ihmal etmeyin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share