İnternet Teknolojileri Gelişimi, Web 3.0

İnternet Teknolojilerinin gelişimi hepimizce malum. Kısaca bu gelişimi ve son gelinen noktayı sınıflandırıp anlatmak istedik. Burada sık duyduğumuz W 1.0 , W 2.0 gibi kavramların da ne anlama geldiğini özetle anlatacağız.

WEB 1.0 : Statik –Tek Yönlü- Bilgi veya İçerik Paylaşan, İçeriği de sıklıkla değişmeyen web sayfalarından oluşan Siteler dönemidir. Site sahibi bilgilerini paylaşır. Yorum yapma imkanı yoktur.

WEB 2.0: Dinamik –İki Yönlü- İçerik Görsel vb. paylaşıma imkan tanıyan, içeriği değişen kullanıcılarında katkı koyabildiği sayfalar ve sitelere konan genel addır. Üyelik Sistemi üzerinde çalışırlar. Sosyal Medya Siteleri bu dönem ve teknolojinin eseridir.

WEB 3.0: Semantik (anlamsal) Web,

Çok sayıda cihazdan etkileşim sağlayarak gelen Kullanıcı verilerini değerlendirip anlamlandırarak ,yorumlayan ve kullanıcının ihtiyacını tespit edip ona öneride sunarak, kullanıcıya dönüş yapan sistemlere verilen genel bir addır. (Yapay Zeka Programları)

Google Arama Motoru halihazırda bu teknolojiyi kullanmaktadır. Arama motorlarında «Bunu mu Demek İstediniz» özelliği bu teknolojinin eseridir.  Akıllı Reklam Uygulamaları, Adwords Reklamları bu teknolojinin eseri olmaktadır.

Bu yeniliğin temelinde, semantik web kavramı yatmaktadır. Semantik en yalın hali ile bir kelimenin içerdiği anlam demektir. Web 3.0′la beraber artık bir dökümanın sadece içerdiği kelimeler değil, aynı zamanda içerdiği “anlam” da anlaşılıp yorumlanacak. Arama motorları daha akıllı olacak, bizim aslında ne aramak istediğimizi, sayfanın da aslında ne anlatmak istediğini anlamsal olarak yorumlayıp anlayabilecek. Semantik web bir döküman yada aramanın anlamını anlayabilmek için bir dizi teknolojiyi birlikte kullanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share