Facebook’ta güvenlik için paylaşımlarda dikkatli olunması gerekenler

Kimlik hırsızlığı tehdidi internette ve sosyal medya platformlarında oldukça yaygın durumdadır.

Kişisel bilgileri içeren gönderiler hackerların güvenlik sorularınızı cevaplamasına yardımcı olabilmektedir.

Burada dikkat edilecek bazı noktaları kısaca paylaşmak istedik.

İnsanlar nerede doğduklarını, büyüdükleri sokağı, favori renklerini, favori müzik gruplarını, köpeklerinin isimlerini paylaşmaya bayılıyorlar. Fakat bunların güvenlik sorularının cevaplarının bir kısmı olduğunu düşünmelisiniz.

Sevdiğiniz kişilerin konumunu paylaşarak sağlıksız takipçilerin veya çocuk kaçıran kimselerin onları bulmasına yardımcı olursunuz.

Çocuğunuzun ikinci yaş gününde en sevdiğiniz parktasınız ve bir gönderi paylaşıyorsunuz. Gönderide şu yazıyor: ‘Küçük Selin’in 2. doğum gününde parkta kutlama yapıyoruz.’ Bu şekilde sizi sapkın bir şekilde takip eden ya da çocuğunuzu kaçırmayı düşünen birine hayati bir bilgi veriyorsunuz. ”  bunun gibi paylaşımlara dikkat etmelisiniz.

 

Değerli eşyalarınızı paylaşarak kendinizi hedef haline getiriyorsunuz.

Evinizin önünde bir fotoğraf çekiyorsunuz fakat ev adresinizin fotoğrafta bir yerlerde olduğunu fark etmiyorsunuz. Yeni arabanızın fotoğrafını çekiyorsunuz, yeni satın aldığınız tablonun fotoğrafını çekiyorsunuz. Yeni aldığınız elektronik cihazların fotoğrafını çekiyorsunuz çünkü paylaşmak için can atıyorsunuz. Fakat bunlar açıklara yol açmaktadır.

 

Coğrafi konum etiketleme değerli eşyalarınızın konumunu ortaya çıkarabilir.

Kendinizi hedef haline getirmenin daha tehlikeli bir boyutudur da, “Fakat fark etmediğiniz nokta, eğer fotoğraf coğrafi olarak etiketlendiyse paylaşmak istemediğiniz insanların dikkatini çekebilirsiniz.”

 

Check-in yapmak insanların evde olmadığınızı bilmesi anlamına geliyor.

Güvenlik açıkları check-in yapmakla devam ettiğini belirtmektedir. “İnsanlar arkadaşlarıyla birlikte bir yere gittiğinde check-in yapmaya bayılıyor ve ‘ben burada olacağım, ben şurada olacağım.’ gibi açıklamalar yapılmakta. Lütfen nerede olacağını yazdığınız her an nerede olmayacağınızı da yazdığınızı hatırlayın. Hırsızlar için bu iyi bir fırsat olabilir.

Diğer Sosyal Mecralarda da benzer güvenlik tedbirlerine dikkat edin.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share