Facebook, Watch videolarına reklamlar getiriyor

Pre-roll reklamlar denilen hareketli-video reklamlar her yerde karşımıza çıkıyor. Dünyanın en sevilmeyen reklam formatı artık Facebook Watch sekmesindeki videolarda da karşımıza çıkacak. Bir güzel haber ise gelecek olan pre-roll yani video yayınlanmadan önce gösterilen video reklamlar, haber akışındaki videolara gelmeyecek. Sadece Watch sekmesinde olacak olan videoların ve programların önünde yayınlanacağı bilgisi verildi.

İçerik üreticileri internetin bel kemiğini oluşturuyor. Her platform, kendi bünyesindeki üreticileri bir şekilde desteklemek için ellerinden geleni yapıyorlar. Maddi anlamda desteklenen üreticiler ise platformun hayatta kalmasını sağlıyorlar.

Facebook da, bilhassa Watch sekmesinin gelmesiyle birlikte, video üreticilerini daha fazla desteklemek durumunda kaldı. Uzun zamandır pre-roll reklamlardan kaçınmış olsa da günün sonunda alışılagelmiş olan bu reklam formatı üreticileri desteklemek için en iyi sistemlerden bir tanesi olduğunu kanıtladığı için Facebook platformunda da yer verildi.

Facebook, bir platform olarak kullanıcılar, üreticiler ve reklamverenler arasındaki dengeyi bulmak durumunda. Pre-roll reklamlar her ne kadar kullanıcılar tarafından can sıkıcı gibi gözükse de, herkesin alıştığı bir format. Bilinçli olarak izlemek istenen Watch sekmesindeki videolarda da bu formatla karşılaşan kullanıcılar alışık oldukları için çok büyük bir rahatsızlık yaşamayacaklardır.

Bunun yanında üreticiler, videolarının tamamı izlenmese de ödeme alacakları için daha fazla üretebilecek maddi güce erişebilecekler. Şu anda haber akışındaki videolarda gösterilen ara reklamlar, eğer kullanıcı tarafından izlenmezse, üretici bir ödeme alamıyor bu da üretim sürecini maddi anlamda zora sokuyor.

Reklamverenler tarafında ise reklamları her halükarda kullanıcının karşısına çıkacağı için reklam vermek ve erişim anlamında daha fazla güven duyup daha fazla Facebook reklamlarına yatırım yapacaklar. Bu da tabii olarak hem üreticiye hem de Facebook’a ciddi bir kazanç getirecektir.

 

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share