E-Ticaret Trend ve Gelişmeleri

Günümüzde e-ticaret ekonomide önemli bir yer tutmaktadır. E-ticaret gelişirken kendini de güncellemekte. Teknolojik gelişmeler yeni araçlar, tüketici alışkanlıkları ve diğer unsurlar e-ticaretin gelişimine yön vermekte. Burada e-ticaretteki trendler ve gelişmeler hakkında yazma gereği duyduk. Sizler için e-ticaret trendleri ve sektörde meydana gelen gelişmeleri kısaca aşağıda derledik.

Mobil E-Ticaret Gelecek Vadetmekte.

Araştırmalar sonucu 7,3 milyarlık dünya nüfusunun 3,5 milyarı internete bağlanıyor. İnternete bağlanan grup içinde 2,5 milyarlık kesim ise sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor. 3,8 milyar kişilik mobil kullanıcının 2 milyar civarı ise sosyal medyayı mobil cihazları üzerinden takip etmektedir. Anlaşıldığı gibi online alışveriş, geleneksel alışverişe rakip olarak ortaya çıkmışken mobil e-ticaret de masaüstü e-ticaretle sıkı bir rekabet içerisinde yer almakta. Gelecekte de e-ticaretteki payın önemli bir kısmının mobil üzerinden yapılacağını görebiliyoruz.

E-ticaret ve reklam anlayışı da bu rekabette mobilin gelişimini desteklemekte. 2014 yılında 22 milyar dolar olan mobil internet reklam gelirlerinin 2020’de 65 milyar dolar gibi çok üst bir seviyeye ulaşarak hızlı büyüyen kategorilerden biri olacağı öngörülüyor. Türkiye kullanıcı alışkanlıkları üzerine yapılan araştırmalara göre mobil e-ticaretin %82’si akıllı telefonlarla, %18’i ise tabletlerle gerçekleştiriliyor. Mobil ticarette işletim sistemi olarak ise Android cihazlar dünya genelinde %70 oranında öndeyken Türkiye’de 2 platform birbirine yakın olmakla birlikte Android kendini geliştirmekte.

2020’de akıllı telefon satışlarının 2 milyar adeti geçmesi beklenirken yeni cihazlarda bağlantı hızının artması ve ekranların biraz daha büyümesi hem kullanıcılar, hem de e-ticaret firmaları için birçok kolaylık sunuyor. Daha hızlı cihaz ve daha geniş ekran birlikteliği, e-ticaret sitelerine daha hızlı ulaşılmasını ve ürünlerin ya da hizmetlerin daha detaylı incelenebilmesini beraberinden getirmektedir.

Dropshipping  gelişmekte.

Stoksuz satış olarak da ifade edilen ve son zamanların e-ticarette yükselen trendlerinden olan Dropshipping’e ilgi artmakta. Stok tutmak yerine, ürünlerin tedarikçinin deposundan müşteriye ulaşmasını sağlayan Dropshipping modelini kullanarak e-ticaret yapacak kişi ve marka sayısında yükseliş mevcut. Ama burada Dropshipping hizmeti sunan firmaları doğru seçmekte fayda vardır.

Mağazadan alışveriş hobiye dönüşüyor.

Tüketiciler her şeyi daha az zamanda ve enerjiyle almak için seçenekler arıyor. İnternetin bir tıklamayla milyonlarca seçenek sunabilmesi, önümüzdeki birkaç on yıl içinde mağazaya giderek alışveriş yapmayı azaltacak. Mağazaya gitmek gündelik hayatın bir parçası olmaktan çok, bir hobiye yada tatil gününde yaptığı bir aktivite haline dönüşmekte. Alışveriş yapmanın çoğu insan için rahatlatıcı bir etkinlik olduğu zaten bilinmekte.

Görsel ve ses ile arama özelliği yaygınlaşacak

Elinizde beğendiğiniz montun bir resmi varsa, dilediğiniz bir e-ticaret sitesine girerek, resmi yükleyebileceksiniz. Site yüklediğiniz resme yakın tüm ürünleri ekranınızda size sunuyor olacak. 2020’ye doğru ise “ses” ile arama özelliği e-ticaret sitelerinde arama opsiyonu olarak karşımıza çıkacak. Sesli arama özelliğiyle istediğimiz ürünleri kolayca aratabileceğiz.

Mikro anlar önem kazanacak

E-ticaret pazarlamacıları, içerik, promosyon teklifleri ve sosyal medyada hedefli reklamlar oluşturmanın yanı sıra gönderim bildirimleri, satın alma onayları ve durum güncellemeleri gibi anlık her ayrıntıyı da optimize edecek. Anlık satın alma kararları, sorunları hemen çözmek için verilen kararlar, yeni şeyler denemek için verilen kararlar e-ticareti dönüştürebilir.

Kişiye Özel Pazarlama – Satış

Kişiye özel pazarlama stratejileri son dönemlerde e-ticaret firmalarının en fazla önem verdiği stratejiler arasında bulunuyor. Amazon gibi dev e-ticaret şirketlerinin açtığı bu yolda e-ticaret firmaları da kendi payına düşeni kullanıcıları ile buluşturmayı hedefliyor. Müşterilere özel açılış sayfalarından, kişisel ilgi alanlarına hitap eden e-mail pazarlama içeriklerine kadar geniş bir alanda etkili olan kişisel pazarlama stratejileri müşterilerin önceki alışveriş geçmişi incelenerek oluşturulan analizlere dayanıyor ve tavsiyeler içermekte. Burada CRM Teknikleri önemli bir rol oynamakta.

E-ihracat artacak

“cross border e-commerce” olarak adlandırılan E-ihracat, e-ticaret yapan firmaların farklı ülkelerde de faaliyet göstermesi, faaliyet gösterdiği farklı ülkelerdeki potansiyel tüketicilere de dokunması anlamına geliyor. E-ihracata olan ilgi gelecek yıllarda artış gösterecek, birçok marka yurtdışına online ürün satmak için kargo, e-ticaret altyapısı, yazılım vb. noktalarında düzenlemelere, yenilemelere gidecek. Özellikle Amazon gibi dünya firmaları bunu zaten yapmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share