Dijital Pazarlamaya Başlama

Çoğu kişi işe başladığında Facebook’tan bir sayfa açıp biraz reklam verdiğinde yeterli olacağını işi çözebileceğini düşünürler. Ancak sonuç alabilmeniz için çok daha incelikli bir çalışma yapmalı  stratejiniz ve hedeflemeniz olmalı.

Bu stratejilerin en önemlisi, dijitale harcanacak bütçeyi doğru yerlerde kullanmak. İşinizi dijital dünyayla tanıştırmak istiyorsanız, olaya geniş bir perspektiften bakmalı doğru bir başlangıç yapmalısınız. Kısaca bu adımları özetlemeye çalışacağız.

1. Basitte olsa faydalı bir Web sayfası/Sitesi oluşturmalısınız

Pek çok marka ve işletmesinin blogları  veya kurumsal web siteleri vardır. Günümüzde kurumsal ölçekte bir işletme iseniz ciddi ölçekte bir web sitenizin olması tüketicilerden beklenecektir. Ama maddi imkanlarınız yeterli değil veya işe yeni başladıysanız basit özelliklere sahip bir web sitesi, blog da işiniz için yeterli olacaktır.

Tabii Web Sayfalarınızı güncel ve dolu tutmanız sizden beklenir. İşinizi ya da sizi tanıtan yazılar, görseller, videolarla blogunuzu doldurmak da fayda vardır.

2. Başarılı bir pazarlama çalışması için yeterli bilgi ve donanıma sahip olmaya çalışın

Bir işiniz var. Müşterilerinize ulaşmanız gerekli. Burada etkin bir Pazarlama çalışmasını yapmanız gereklidir. Fakat özellikle Dijital Pazarlama çalışmaları farklı teknik bilgi ve beceri gerektiren boyutlara sahip bir alandır. Bu alanda yeterli ya da en azından stratejinizi oluşturmanızı sağlayacak düzeyde dijital pazarlama bilgisi edinmeniz gerekli olacaktır. aksi takdirde, kör yol alıp paranız ve zamanınızı boşa harcarsınız. Gerek internetteki uzman siteleri üzerinden gerek de bizzat dijital pazarlama uzmanlarından destek almakta fayda vardır.

3. Sosyal medyada Hedef Kitlenizin olduğu mecralarda öncelikle yer alın!

Müşterilerinizi hedeflediğiniz kullanıcıların nerede hangi platformlarda olduğunu araştırmalı tespit etmelisiniz. Eğer müşterileriniz Snapchat’te yer almıyorsa, oraya efor harcamanız gereksiz olacaktır. Önceliklerinizi belirleyin. Bazen niş platformlar, işinize en uygun yerler olabilir. Her mecrada mutlaka yer almalıyım! çok doğru bir fikir değildir. Hedef kitleniz nerede? Hedef kitleniz hangi mecraları aktif olarak kullanıyor? Kullandığı mecralardan en aktif olduğu hangisi? Bu soruların yanıtlarına göre aktif olacağınız sosyal mecraları belirleyip, kaliteli içerikler üretmeye başlayın. Burada Stratejimiz: Doğru yerde, doğru kişilere, doğru şeyler paylaşmak, onların ilgisini çekmek olmalı!

 

4. Doğru Sosyal Medya Kampanyası yürütün.

Hedef Kitlenizi ilgisini canlı tutacak içerik ve paylaşımlar yapmalısınız. ayreten yapacağınız sponsorlu kampanya ve paylaşımlarla bu ilgiyi artırmalı, daha geniş kitlelere ulaşabilmelisiniz. Bu çalışmalar yaparken hedeflemenizi ve içeriklerinizin doğru olduğundan emin olmalısınız.

5. Google’ı doğru kullanın

Özellikle internetten satış yapma hedefindeyseniz, E-Ticaret siteniz varsa, Google’da başarılı bir şekilde olmalısınız. Özellikle de Google aramalarında ilke sıralarda yer almanız Müşterilerinize ulaşmanız açısından çok önemlidir. Web Sitenizin Google Arama dostu denilen özelliklere sahip olması, Anahtar Kelimelerinizin tam olması, alan adınızın Google’da kara listede olmaması gibi faktörler de önemli olacaktır.

Bir işletmenin başına gelebilecek en kötü şey Google dizininden silinmektir. Maalesef bu işe girişen pek çok işletme, bilgisizlikten ya da sahtekar kişiler tarafından kandırılarak spam yada backlink linkler satın almaktadır. Pek çok işletme Google’da en üst sırada olmak ister. Ama bu zannedildiği kadar basit ve dünya devi Google’ın kandırılarak yapılabilecek bir iş değil. Eğer bu konuda bir şeyler yapmak istiyorsanız SEO denilen arama motoru optimizasyonunu doğru yaptırmalı ya da Adwords, Google Sponsor Sistemini kullanarak ilk sıralarda çıkma seçeneğini değerlendirmelidir.

Google tarafını ve dijital pazarlamayı iyileştirecek pek çok yolda var. Bu yüzden bu tarz sorunlu işlere girmek, çok yanlış ve risk olacaktır. Sayfalarınızı açın, doğru sosyal platformlarda kaliteli içerikler paylaşarak başlayın. Bir uzmanı işe alarak ya da uzman bir ajansla sözleşme imzalayarak işletmenizi daha yukarılara taşıyabilirsiniz.

6. Farklı ve Yeni Araçları Kullanmaktan Çekinmeyin

Hem Google hem de diğer platformların sunduğu yeni araçlar, özellikler Pazarlama araçlarını kullanaraktan diğer işletmelerin önüne geçebilirsiniz. İnternette yenilikçi ve önde olmak size artı puanlar getirecektir. Bu nedenle yenilikleri takip etmekten kaçınmayın. Aynı zamanda piyasanızdaki gelişmeleri, internet ve dijital pazarlama alanındaki trendleri izlemekte de fayda vardır.

7. Doğru ve Kaliteli Çalışmaya Bütçe Ayırın!

Çoğu işletme sahibi, iş tanıtım pazarlama çalışmalarına gelince bütçeyi asgaride tutmaya çalışır. Fakat uzun vadede size kayıp olarak geri döner. Küçük hatta yetersiz bütçelerle yapılmış pazarlama çalışmaları yada sırf en ucuz diye çalışılan reklamcılar, işletmenizin işlerini artırmak yerine tam tersine düşürecek veya pazarlama çalışmalarınızdan istediğiniz verimi alamamanıza yol açacaktır.

Hedeflerinize ulaşabilmek adına uygun bütçeyi oluşturabilmeli, onu harcamaktan da kaçınmamalısınız. Harcadığınız paranın nereye gittiğiyle ilgili istatistik raporlarını alarak geri dönüşlerin ne yönde olduğuyla ilgili değerlendirmeleri yapmalısınız da.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share