Teknolojinin Eğitime Etkisi, Uzaktan Eğitim

“Teknoloji, Eğitim Dünyasını da kökten değiştirmiştir. Artık sınıflardaki eğitimin yerini bilgisayarlar ve uzaktan eğitim teknolojileri almaya başlamıştır.”

Bu yazımda teknolojinin özellikle de internet teknolojisinin eğitim metodunu nasıl sil baştan değiştirdiğini değerlendirmeye çalışacağım.  İlk olarak ‘Teknolojinin Eğitime Katkıları’ Nelerdir? Diye bir soruyu kendimize sorarak cevabını arayalım.

Teknolojik aletlerin eğitime katkısı yadsınamaz. Günümüzde her geçen gün gelişmeye devam eden teknolojik aletlerin şu ana kadar hep eğitimi olumsuz etkilediği söylenmiştir. Bu argüman aslında eski gelenekten gelen bilgisayar ve teknolojiyle arası pek de iyi olmayan eğitimci ve bireylerin yaklaşımıdır. Aslen teknoloji eğitimin vazgeçemeyeceği araçları içinde barındırır ve doğru kullanıldığı takdirde eğitime katkıları çok büyüktür. Bunun farkına varan onlarca ülke eğitimi zaten teknolojik ekipmanlarla ile birleştirmiş ve teknolojinin sağladığı pratikliği eğitim dünyasına kazandırmıştır.

Ülkemizde de çoğu okulda bulunan projektör, akıllı tahta, dokunmatik ekranlar, bilgisayarlar ve tabletler de bunlara örnektir. Bu tür araçlar öğrencilerin konuları daha iyi anlamasına ve örnekler ile konuları daha iyi pekiştirmelerine katkıda bulunmaktadır. Öğrencinin eğitimini kolaylaştırarak, öğretmenin tam olarak öğrencilere konu anlatmasına olanak sağlamaktadır.

Teknolojik aletlerin eğitime katkıları sadece bunlarla da sınırlı değildir. İnternet dünyası birçok olumsuz içeriği bulundurduğu gibi eğitime katkısı olan içerikleri de içerisinde bulundurmaktadır. Öğrenciler internet üzerinden konu anlatımları, testler, sınav soruları, eğitim videoları, eğitsel haberleri gibi birçok alandan içerik bulabilmektedir. Bunun yanında internet tabanlı çalışan birçok eğitim programı, genel kültür içerikli görseller videolar gibi yararlı içerikler de eğitimin bir parçası haline gelmiştir. Yani bilgisayar ve internet eğitime katkıda bulunan, öğrencilerin bilgiler edinebileceği kaynaklardır. Tek sorun nasıl kullanılacağını bilip, bilinçli bir şekilde bunları kullanmaya çalışmaktır.

Günümüzde İnternet; eğitimin, okulun ve ülke sınırlarının da dışına taşınmasında da son derece önemli bir yer tutmaktadır. Bir tablet veya bilgisayar aracılığıyla internet erişimi sayesinde, merkezi bölgelerde yapılan eğitim yatırımlarının kırsal bölgelerce de kullanımı sağlanabiliyor. Yurt dışında veya ülke içinde sosyo-ekonomik düzeyi düşük bölgelerde eğitim imkânı bulunmayan çocuklara ulaşılarak, onların da kaliteli bir eğitim alması sağlanabiliyor.

Eğitim’de “akıllı” cihazlar ve uzaktan eğitim dönemi;

Günümüzde modern teknolojinin kullanıldığı tabletler, e-kitaplar, internet uygulamaları, interaktif eğitim programları vb. unsurlar, etkili öğretim modeli oluşturulmasında önemli bir yer tutuyor. Bu cihaz ve uygulamaların kullanılması; eğitim sürecinde öğrencilerin öğrenim hızını artırıyor, derslerin daha verimli geçmesini sağlıyor ve teknoloji hakkındaki tutumların değişmesine yardımcı oluyor. Ayrıca yeni öğretim yöntemlerinin kazanılması, bilgilerin daha sonra kullanımı için saklanması, derslerin öğrenimi, öğrenci davranışlarının değişmesi ve öğretim materyallerinin geliştirilmesi gibi faydaları da bulunmaktadır.

Peki, burada bahsettiğimiz ‘Uzaktan Eğitim’ ya da farklı şekliyle ‘E-öğrenme’ kavramı ne anlama geliyor diyebilirsiniz; buna, bilgisayar, internet gibi yeni teknolojileri kullanaraktan sınıf ortamının ötesinde evden, iş yerinden, yâda ücra bir yerden eğitim materyallerine erişme, sınıftaymış gibi birebir öğretmenle iletişim kurmayı, dersi izlemeyi, öğrenmeyi sağlayan araçların bütünü diyebiliriz.

Bugün, yüz yüze eğitimin yanında bilgisayar ve internet destekli bir eğitim sunulması yöntemi giderek yaygınlaşırken, e-öğrenme ve mobil öğrenme gibi uzaktan eğitim yöntemleri de neredeyse tüm dünyada kullanılmaktadır. Mobil cihazların kullanıcı sayısının artmasıyla da artık her yerden kolaylıkla uzaktan eğitim araçlarına, yazılımlarına erişilir oldu.

 

‘Hayat Boyu Öğrenme Çağındayız’

Çağımız bilgi çağıdır. Artık ‘ben bir şeyi öğreneyim, bir meslek kazanayım. Hayatımın geri kalanını da bu bilgiyle geçiririm’ düzeni sona ermiştir. ‘Hayat boyu öğrenme, devamlı öğrenme’ anlayışı bugüne hâkim olmaktadır.

Uzaktan Eğitimin Yararları ve Etkili Kullanımı

Uzaktan eğitimin zaman, yer, ortam, kişiye bağlılık gibi kısıtları olmaması başlıca avantajlarındandır.

  • Uzaktan Eğitim, Öğrenme ve öğretmede; öğrenim yaşı, öğretim amaçları, öğrenme ve öğretme ortamı, yöntem vb. açılardan “esneklik” sağlar.
  • Öğrenme zamanına öğrenci karar verir.
  • Aldığın eğitim pahalı değildir. Çalışan bireylere, işlerini bırakmadan eğitimlerini sürdürebilme, kendilerini geliştirebilme ve meslekte yükselme olanağı sağlar.
  • Kolay güncellenebilir ölçme ve değerlendirme araçları sunar.
  • Alternatif ve çok çeşitli (yazılı ve basılı, görsel-işitsel ve etkileşimli) öğrenme-öğretme ortamları sunar.
  • Mesajların ve iletişimin birinci elden (kaynaktan) yapılmasını sağlar. Gereksinimlere göre şekillendirilmiş, işlevsel, mesleki, pratik bilgiye yönelik eğitim olanakları sunar.
  • Geleneksel eğitim süreçleri ile bütünleşmek suretiyle, kalite ve öğrenmede zenginleşmeye yol açar.

Buna Dikkat; Uzaktan eğitimi, geleneksel eğitimin bir seçeneği olarak görmemelisiniz.  Onu, geleneksel eğitim süreçlerinizin tamamlayıcısı veya mesleki gelişim aracı olarak kullanmanız daha doğrudur.

Şimdi de uzaktan eğitimin kullanıldığı başlıca alanlara değinelim;

Ortaöğretimdeki Uygulamalar (E-Okul, E-Dersane) :

Gençlerimizin interneti ve bilişim araçlarını eski kuşaklardan çok daha iyi kullandığı bilinen bir gerçektir. Hem teknolojiyi hem de günümüz dünyasını daha iyi algılamak için teknolojik araçların ve görselliğin eğitimde kullanılması gerekliliğini tüm eğitimciler artık kabul etmektedirler. Bunu gören birçok eğitim kurumu, MEB, Özel Etüt Merkezleri kendi çevrimiçi eğitim yazılımını (sitesini) kuraraktan öğrencilerin hizmetine sokmuştur. Özellikle dershanelerin kapatılması sonrası dönemde e-okul uygulamaları daha bir öneme kavuştu. Ayreten CD-DVD şeklindeki eğitim videosu setleri de okul derslerinden, yabancı dil öğrenmeye kadar ki geniş bir yelpazede öğrencilere ciddi bir öğretici kaynaktır. Öyle ki, geçmişte nasıl evlerimizde ansiklopediler, kitap serileri bulunduruyorsak artık günümüz evlerinde de onların yerine geçen DVD setleri bulunmaktadır.

MEB’in geliştirdiği Eğitim Bilişim Ağı sistemi de bu alandaki güzel çalışmalardan biridir.

Eğitimin devlet bazındaki uygulaması olan Eğitim Bilişim Ağı, online bir sosyal eğitim platformudur. MEB ve içeriklerini paylaşmaya gönüllü eğitim firmaları tarafından hazırlanan pek çok dijital kaynak EBA’da yayınlanırken öğretmen ve öğrenciler de ürettikleri içerikleri sisteme ekleyebilmektedirler.  Sistem, öğrenmeye hevesli herkesin kullanımına açıktır. EBA’ya giriş yapan bir öğrenci oldukça zengin bir içeriğe ulaşıp, başka öğrenciler tarafından paylaşılan notlara, sunumlara, görselleri rahatlıkla inceleyebilmektedir. EBA’nın web adresi de http://www.eba.gov.tr/’dir.

Profesyonel Düzey Uygulamalar:

Profesyonel düzeyde de çalışan bireylere yönelik mesleki, teknik eğitimler, kurslar, beceri artırmaya yönelik kısa görsel sunumlar bu alanı oluşturmaktadır. Çalışanlar bu eğitimlerle seviyelerini yükseltip iş yaşamında daha iyi yerlere gelebilmektedirler. Birçok eğitim sitesine ödeyeceğiniz küçük miktarlarla bu eğitim paketlerinden sizleri ilgilendirenleri izleyebilirsiniz. Buna en güzel örneklerden birisi www.vidobu.com’dur. Bunun gibi online eğitim siteleri özellikle bilişim, yazılım alanındaki profesyonel ve gençlere kendini yetiştirme imkanı sağlıyor. Bunun dışında da, açılmış olan birçok online eğitim platformu, benzeri mantık çerçevesinde internet üzerinden eğitim – seminer – sunum – eğitici görsel sunarak bireylerin mesleki teknik eğitimine katkı sağlamaktadır.

Akademik Düzeydeki Uygulamalar:

Üniversitelerimiz, bu konuda dünyadaki birçok üniversitenin çok da gerisinde sayılmazlar. Aşağı yukarı çoğu üniversitemizin, online öğrenci sistemi, öğrencilere hizmet sunan özel bir online sistemi vardır. Tabii, bazı üniversite bölümlerinde artık doğrudan uzaktan erişim şeklinde dersler online yazılımlarla izlenebilmekte, gerekli dökümanlar buradan indirilebilmektedir. Bazı sınavlar online olarak da yapılmaktadır.

Uzaktan Eğitim, özellikle piyasaya yönelik eğitim müfredatı sunan birçok yükseköğrenim kurumunda önemli eğitim metodu haline gelmiştir. E-learning (Uzaktan Eğitim) mantığıyla eğitim sunan birçok yüksek lisans programı mevcuttur. Özellikle de yurt dışında Amerika ve İngiltere gibi Anglosakson ülkelerinde bu mantıkla eğitim hizmeti sunan birçok kurum mevcuttur. Ülkemizde de, e-MBA programları olarak ve İktisadi İdari Bilimler bölümlerinde, birçok üniversitede bu programlar vardır. Bu üniversitelerden birkaçını sayarsak İstanbul Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi birçok Üniversitemizin (e-learning) Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Programları mevcuttur.

Artık çoğu çalışan hem zaman kısıtından hem de ekonomik gerekçelerle örgün eğitim programlarına gidememekte. Ama Uzaktan Eğitim programları, bu durumu bir engel olmaktan çıkarmıştır. Siz de uzaktan yüksek lisans veya mesleki eğitim programına kayıt olarak vasfınızı ve kariyerinizi geliştirebilirsiniz.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share