Bilgisayarınız tehditlere karşı güvende mi?

Dünyanın dijitalleşmesi ve dijital ürünlerin yaygınlaşmasıyla siber tehdit ortamı da değişmekte. Geleneksel teknikler, verileri siber saldırılara karşı korumak için artık yeterli değil. Siber korsanlar, standart güvenlik savunmalarını aşma, uzun süre algılanmadan bağlı kalma, değerli verileri çalma ve yıkıcı eylemler gerçekleştirme konularında yetenekli olduklarını çoktan kanıtladılar.

Siber suçlar şu an tüm şirketler için en büyük tehdidi oluşturmaktadır. Önümüzdeki 5 yıl içindeyse internete bağlı herhangi bir şey için tehdit kaynağı olabilir. Gerçek şu ki; dijital saldırı alanı çok hızlı ve ciddi oranda büyüyor. Risklerin gerçekliğinden de kuşkumuz yok!

Buradan bir felaket tablosu çıkarıp ürkmek yerine, tehlikenin boyutlarını bilmek ve geç kalmadan önlem almak çok önemli.

Intel’in araştırma sonuçlarına göre, 2015’te 15 milyar olan internete bağlanan cihaz sayısı 2020 yılına kadar 200 milyara, saldırı hedefindeki insan sayısı 4 milyara ulaşacak.

Peki bilgisayarımızın izinsiz kullanılmasını engellemeyi, yani güvenliğini nasıl sağlarız?

Bugüne kadar tespit edilen siber suçlarda mağdurların ortak özelliği, bilgisayar ya da sunucularının 7 gün 24 saat açık olması, uzaktan erişim servisinin açık olması, anti-virüs yüklü olmaması, güvenlik duvarının olmaması gibi temel düzeyde alınabilecek tedbirleri göz ardı etmeleri.

 

İş yerinizde temel düzeyde alabileceğiniz tedbirleri şöyle sıralayabiliriz:

– Önemli kayıtların ve bilgilerin tutulduğu bilgisayarların, internetten çalışan uygulamalar barındırmıyorsa internet bağlantısının kesilmesi, internet bağlantısı gerekliyse donanımsal ya da yazılımsal güvenlik duvarlarının oluşturulması

– Önemli kayıtların yedeklerinin alınması ve güvenli bir ortamda arşivlenmesi

– İşletim sistemi güncellemelerinin düzenli olarak yapılması

– Anti-virüs yüklü olması ve düzenli aralıklarla tarama yapılması

– Uzaktan erişim servisinin kapatılması

– Parolaların tahmini zor olacak şekilde belirlenmesi, gizli tutulması ve belirli aralıklarla değiştirilmesi, önemli dosyaların şifreli olarak saklanması

– İnternet üzerinden indirilen veya e-posta ile gelen dosyalara dikkat edilmesi, kaynağı belirsiz dosyaların açılmaması

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share