İş olarak Sosyal Medya ve Sosyal Medya Uzmanlığı

“Sosyal Medya artık bir İş Platformu haline gelerek Sosyal Medya Uzmanlığı adında yeni bir meslek grubu doğmuştur.”

Dünyanın öteki ucundaki bir haber saniyeler içinde dünya geneline yayılmakta ve birkaç saat içinde insanların bundan haberi olup habere ilişkin yorum ve düşüncelerini diğer insanlarla paylaşabilmektedir.

Tabii burada kullandığımız bu araçların geneline birden verilen bir isim vardır. Kısaca Sosyal Medya diyoruz.  En genel haliyle Sosyal Medya yeni nesil web teknolojileri sayesinde karşılıklı olarak yazı-resim ve benzeri paylaşımların yapılabildiği dijital platformların bütününe verilen isimdir.

İnsanların mobil ve online olduğu dijital çağ da paylaşım, kısıtlamalar olmadan özgürce tartışma ve iletişim kurma ortamı yaratan Sosyal Medya, kişisel iletişimin yanında kurumsal tanıtım, halkla ilişkiler, pazarlama-satış imkanları açısından da önemlidir.

Sosyal Medya, kullanıcı odaklıdır herkese anlık söz hakkı verir. Bilgi paylaşımının bir maliyeti yoktur ve çok geniş kitlelere ulaşır. İnsanlar kendi takipçi gruplarını oluşturarak kişisel veya ticari markalarını güçlendirebilir.

Sosyal Medyanın Büyüklüğüyle İlgili Bazı Rakamlar;

  1. Dünya üzerinde her üç kişiden ikisi sosyal ağları ziyaret etmektedir. İnternet kullanıcılarının sadece % 65,1’i e‐posta kullanmakta, sosyal ağları kullananlar ise %68’i geçmiştir.
  2. Youtube video paylaşım sitesinde Her ay 6 milyar saat video izleniyor. Bu, dünya üzerindeki herkesin ortalama 1 saat video izlediği anlamına gelmekte. Her gün Youtube’ta 100 milyon video izlenmekte ve her dakika 100 saatlik video yüklenmektedir.
  3. 2015 ikinci çeyreği itibariyle Türkiye’de aylık ortalama 39 milyondan fazla kişi Facebook’u ziyaret ediyor. Tüm dünyadaki aylık aktif kullanıcı sayısının da 1,50 milyara yaklaştığını duyurmuştu. Facebook bu haliyle Dünyanın en büyük nüfuslu ülkesi Çin’i geçmektedir.
  4. Türkiye Facebook’ta en aktif 3. Ülkedir. Türkiye, Avrupa’nın internette en çok zaman geçiren ülkesi durumundadır.
  5. Twitter’da 1 dakikada; 347 bin 222 tweet atılıyor. 108 yeni hesap açılıyor. 1,211.420 kez Twitter akışına bakılıyor.

Bu rakamlardan anlaşıldığı gibi sosyal medyayı dünyadaki herkes bir şekilde kullanmaktadır.

 

Sosyal Medya Kullanımının Artılarından Bazılarını Şöyle Sıralayabiliriz:

İnsanlar uzaktaki arkadaşları, aile üyeleri, iş ve sosyal çevrelerine sosyal medya üzerinden kolaylıkla erişebilirler. Mesela, Bürokrasiden kurtularak ulaşmak istediğimiz siyasetçi, milletvekili, devlet yöneticilerine doğrudan ulaşabilir iletişim kurabiliriz.

Bilinçli kullanımla kişinin kendisini çevresindeki insanlara karşı kendini ifade etmesini sağlar. İletişim yeteneğini geliştirir. İnsanlar, çevreleriyle sürekli iletişim halinde kaldıkları ve bilgi paylaştıkları için yalnızlık duygusundan depresif düşüncelerden uzak kalabilirler.

İş yaşamında yeni iş çevreleri elde etmede müşteriler kazanmada ekinliği tartışılmaz bir araç haline gelmiştir. Kendi bireysel veya kurumsal işletmenizi tanıtmak için müşterilerle iletişim aracı olarak Sosyal Medya’yı kullanarak işletmenizi daha iyi bir pozisyona getirebilirsiniz.

Kişisel veya Ticari ilgi grupları, Hobi sayfaları, Arkadaş Toplulukları oluşturarak; o ilgi alanı hakkında iletişim, bilgi deneyim paylaşımı, alım-satım gibi aktiviteleri sosyal medya üzerinden yürütebilirsiniz. Mesela; Eski Model Oto Alım-Satım Grupları, Fotoğraf Meraklıları Sayfaları, Müzisyen Sanatçılara ilişkin Fan Grupları, Spor dallarına ilişkin Facebook sayfaları Sosyal Medya’da sıkça karşılaşılan ve yoğun kullanılan ilgi gruplarına birer örnektir.

Bunlar sosyal medyanın faydalarından bazılarıdır. Sosyal medyanın daha farklı şekillerde kullanımı da mevcuttur. Sosyal medya, günümüzde terör örgütleri, suç yapılanmaları, dolandırıcılar tarafından da etkin şekilde kullanılmaktadır. Bu nedenle, bu araçları kullanırken bilinçli ve ilgili konularda eğitimli olmak da fayda vardır.

Sosyal Medya bu artı yönleriyle artık bir iş ortamı haline gelmiştir.

 

A- Sosyal Medya Neden Bir İş Platformudur?

Sosyal Medyanın gelişimini gören işletmeler, Bu alandaki reklam harcamalarında ciddi artışlara gittiler. Markalar sosyal medyada pazarlama yapmak adına yeni araçlar bile geliştirmeye başladılar. Sosyal Medya ve İnternet Reklamcılığına ayrılan bütçeler artarken “Sosyal Medya Uzmanlığı” adı altında yeni bir meslek grubu da doğdu.  Evet, artık Sosyal Medya mecrası aynı zamanda profesyonel bir uzmanlık ve iş alanı haline gelmiştir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Demektir; Sosyal Medya araç ve unsurlarını etkin şekilde yönetimini yaparak marka veya işletmelerin sosyal medyada başarıyla tanıtılmasını organize eden markanızı doğru konumlandırılmasını sağlayan belirli bir beceri ve uzmanlığa sahip kişilere verilen addır.  Sosyal Medya Uzmanı sade bir tasarımcı veya Grafiker değildir. Esas alanı İşletme, Pazarlama, Kurumsal İletişim, Halkla İlişkiler, Medya gibi alanlarda yetkinlik ve bilgileri bir araya getirerek çalışmalarını yürütmesi gereklidir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar:

  • Dijital dünyada markaların konumlanması ve rekabet edebilmesi için aktif ve dinamik bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Bir sosyal medya uzmanının görevi tam da bu noktada başlar.
  • Sosyal Medya Uzmanıoluşturacağı strateji ile önce markanızın konumlanmasını sağlar, daha sonra da edinilen bu konumun korunması ve yükseltilmesi için çaba gösterir. Sosyal Medya Uzmanı bir grafik tasarımcısı değildir, web tasarımcısı değildir, yazılımcı hiç değildir.
  • Sosyal Medya Uzmanı; sosyal mecrada yaşayan, kendine özgü tecrübe ve donanıma sahip, sosyal mecraların ince çizgilerini takip eden ve yöneten özel insanlardır.
  • İnternet teknolojisi ve kültürünün gelişimiyle birlikte ortaya çıkan Sosyal Ağlar kavramı sonrası Ticari veya Sosyal sorumluluk içerikli projelerin daha geniş hedef kitlelere ulaşabilmesi için Sosyal Medya Kanalları üzerinde haber, duyuru, kampanya duyurusu, ve çeşitli etkinliklerin tanıtımı için kullanılacak reklamların internet kültürüne uygun bir şekilde kısa öz ve internet okurunun fazla zamanını çalmayacak şekilde kısa, net ve anlaşılır olacak şekilde ürün, hizmet veya sosyal sorumluluk içeren konuların algıda seçici kesimlere iletilmesi için çalışanların yaptığı işin genel adıdır.
  • Sosyal Medya Uzmanı, belirli veri ve içerikle kurum/markaya Sosyal Mecralarda maksimum fayda ve değer kazandıran kişidir. Sosyal Medya Uzmanlığı gün geçtikçe daha popüler hale gelen önemli konulardan biridir.

Piyasada farklı görev tanımları altında internet, sosyal medya, bilişim alanlarında çalışmalar yürütecek muhtemel teknik sorunlara çözümler getirecek uzman kişilere her zaman ihtiyaç bulunmaktadır.  Bu kişilerin, işletmenin internet bilişim sistemlerinin çalışır halde tutulmasından, internet sitesinin yapımına, ya da internet sayfalarının yürütülmesine pek çok önemli görevi yürütmeleri beklenmektedirler. Gelişen sosyal medya mecrasında işletmenin itibarını, pazarlama satış çalışmalarını yürütmek de günümüzde değer kazanmış bir iş – meslek alanı haline gelmiştir.

‘İnternet Sorumlusu’, ‘Dijital Medya Uzmanı’ ya da ‘Sosyal Medya Uzmanı’ gibi adlar altında işletmelerin bu çalışmaları yürütecek yetkin kişilere ihtiyacı ileri seviyelerdedir. Bu da fırsatları değerlendiren gençler için parlak bir meslek ve kariyer demektir..

Ayrıca Sosyal Medya Uzmanlığı, İnsan Kaynakları Uzmanları tarafından geleceğin İş Alanı ve Meslekleri arasında görülmektedir. Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimleri vasıtasıyla gençlerimiz kendilerine yeni bir iş kapısı da açmış olacaktır.

B- Sosyal Medya Eğitimleri Nelerdir ve Niçin Gereklidir?

Sosyal Medya sonuç itibariyle İnternet ve Bilişim Teknolojilerinin bir uygulama alanıdır. Etkin Kullanımı için Bilişim ve İnternet Tekniklerinde de belli bir yetkinliğe sahip olunmalıdır. Özellikle de Sosyal Medya’yı Profesyonel düzeyde kullanmak isteyenler yeterli düzeyde İnternet, Bilgisayar ve İletişim bilgisine sahip olmalıdır. Bunun yanında Sosyal Medya araçlarını iyi seviyede tanımak için eğitimden geçmek önemlidir. Bazı Dernek ve Üniversitelerin bu alanda eğitici çalışmaları vardır. Hali hazırda, Bursa’da bu eğitimleri veren Bursa Sosyal Medya Derneği vardır.

Bunun haricinde, Çeşitli düzeyde Video Eğitimleri, Yazılı ve Görsel dökümanlarla da bu alandaki bilgi eksiklerinizi tamamlayabilirsiniz.

BURSA SOSYAL MEDYA DERNEĞİ BU KONUDA NELER YAPAR?

Sosyal Medya’nın önemi bu kadar artmışken, Bursa Sosyal Medya Derneği,  sosyal medya kavramını ve getirdiği araçlarının etkin kullanımı hakkında vatandaşı bilinçlendirme, Sosyal Medya Eğitimleri düzenleyerek bu alanda uzman kişiler yetiştirme, bu alanda faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlara destek vermek gibi amaçlarla kurulmuştur.  Özellikle de Sosyal Medya konusunda kendini yetiştirmek ve bu alanda bir ‘uzman’ haline gelmek isteyenlere özel Eğitim & Seminer programları düzenlemektedir.

Sosyal Medya konusunda birçok şey yazılıp çizilmektedir. Ama ileri düzeyde bilgi almak istiyorsanız, bu konuda çalışma yapan kurum kuruluş, derneklerden en doğru döküman ve eğitimleri alabilirsiniz. Geleceğin mesleklerinden biri olarak gösterilen Dijital Teknolojiler ve Sosyal Medya alanlarında siz gençlerde uzmanlaşıp iyi bir meslek sahibi olabilirsiniz.

 

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share