2016 yılı Trendler, Gelişmeler, Yenilikler

2016 yılında dünya ve ülke olarak neleri internette aramışız, ne gibi teknolojik gelişmeler, yenilikler olmuş araştırdık.

 • 2016 yılında Google’da neler aradık!

2016 yılını geride bırakırken, geçtiğimiz yıl boyunca neleri merak ettik, neleri araştırdık öğrenmek istedik ve Google Arama Trendlerini liste halinde sizler için çıkardık.

Arama trendleri listesinde en çok dikkat çeken unsurlardan biri, ülke gündemini işgal eden ana konuların esasen daha az aramışız. Onun yerine gündelik hayata ilişkin şeyler daha çok ilgimizi çekmiş ve bu konularda rama yapmışız. Ülke olarak Google’da en çok artık yıl ve sonrasında Güneş tutulmasının ne olduğunu aramışız. Dünya Kadınlar Günü de en çok arananlar arasında.

Nasıl yapılır kategorisindeyse, ‘Tanka Nasıl Çıkılır’ en çok merak edilenler arasındaki yerini almış. Ülke gündeminde önemli yer edinen konuların aynı şekilde Google’da da arandığını söyleyebiliriz. İnsanlar görünen o ki medya kanallarında gördükleri konular hakkında merak ettikleri şeyleri Google’da da aramaktalar.

 2016’nın Trendleri  –  Türkiye

Nedir Kategorisi?   

 1. Artık Yıl
 2. Güneş Tutulması
 3. Dünya Kadınlar Günü
 4. Ohal
 5. Saat Farkı

Genel Aramalar   

 1. EBA- Eğitim Bilişim Ağı
 2. Pokemon GO
 3. Darbe
 4. Olimpiyatlar
 5. Avrupa Şampiyonası

Nasıl? 

 1. Slime Yapımı
 2. KPSS Başvurusu
 3. Tanka Nasıl Çıkılır
 4. Cirit Nasıl Oynanır
 5. Migren Tedavisi
 6. Orkide Bakımı

Kişiler   

 1. Aleyna Tilki
 2. Oya Aydoğan
 3. Mustafa Koç
 4. Tarık Akan
 5. Emre Mor
 6. Muhammed Ali
 7. Koray Avcı
 8. Neslihan Atagül
 9. Barış Arduç
 10. Kemal Doğulu

Diziler   

 1. Kiralık Aşk
 2. Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz
 3. Aşk Laftan Anlamaz
 4. No:309
 5. Kara Sevda

Yemek Tarifleri  

 1. Trileçe
 2. Mücver
 3. İstiridye Mantarı
 4. Magnolia
 5. Lazanya

 

2016’nın Trendlerine bakın –  Global

 Dünya genelinde Google ile ilgili aranan kelime trendlerine baktığımız zaman, dünyada hızla yayılan ‘Pokeman Go’ oyununun en çok aranan kelime olduğunu görmekteyiz. Donald Trumph ve Amerika Başkanlık seçimlerinin de dünya genelinde yoğun biçimde arandığını görüyoruz.

 Aramalar

 1. Pokémon Go
 2. iPhone 7
 3. Donald Trump
 4. Prince
 5. Powerball

Ürünler Teknik

 1. iPhone 7
 2. Freedom 251
 3. iPhone SE
 4. iPhone 6S
 5. Google Pixel

Filmler

 1. Deadpool
 2. Suicide Squad
 3. The Revenant
 4. Captain America Civil War
 5. Batman v Superman

Global Haberler

 1. US Election
 2. Olympics
 3. Brexit
 4. Orlando Shooting
 5. Zika Virus

Global Spor Olayları

 1. Rio Olympics
 2. World Series
 3. Tour de France
 4. Wimbledon
 5. Australian Open

Müzisyenler

 1. Céline Dion
 2. Kesha
 3. Michael Bublé
 4. Creed

Kişiler

 1. Donald Trump
 2. Hillary Clinton
 3. Michael Phelps
 4. Melania Trump
 5. Simone Biles
 • Teknolojik Yenilikler & Gelişmeler:

2016 yılında, birçok teknolojik gelişmede yaşandı. Bunlardan birkaç önemli, gündelik hayata da etkileri olduğunu düşündüğümüz yeniliklere kabaca değineceğiz.

Sanal Gerçeklik;

Sanal gerçeklik kavramı bireylerin orada olma hissini yaşatan bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlar için kullanılmaktadır. Kullanıcılar, çeşitli araçlar (kasklı ekran gibi) aracılığıyla sanal ortamlara dâhil oluyor. O ortama girdiği andan itibaren kullanıcının gerçeklik ile bağlantısı kopuyor ve tamamen sanal gerçekliğin yaratıldığı ortamda olma hissini yaşıyor. 120 – 360 dereceye kadar perspektifle hazırlanmış videolar kullanılarak gerçeklik görüntüsü oluşturulabiliyor. Kullanıcıların bu deneyimi “gerçekten” yaşayabilmesi için, sanal gerçeklik tasarımlarının da tabii ki iyi olması gerekmektedir. 2016 yılında da bu alanda oldukça yol kat edilmiştir. Birçok akıllı cep telefonu üreticisi, sanal gerçeklik gözlüklerini destekleyen ve başarılı sanal gerçeklik deneyimi yaşatan uygulamalar geliştirerek kullanıcıların deneyimine sundu. Google, Samsung, LG gibi teknoloji devleri daha iyi sanal gerçeklik uygulamaları ve araçları geliştirmektedir.

Artık çok uygun fiyatlara marketlerde bulabileceğimiz sanal gerçeklik gözlükleriyle çok farklı deneyimler yaşayabiliriz.

3D Yazıcı;

3D yazıcı nedir dersek, 3 boyutlu bilgisayar verisini katı, elinizle tutabileceğiniz gerçek nesnelere dönüştüren bir makinedir. Bu teknoloji geleneksel imalat yöntemleriyle gerçekleştirilmesi mümkün olmayan geometrideki ürünleri üretebilmektedir. Normal kalıp – baskı teknikleriyle üretilmeyen yâda üretilmesi zor olan birçok ürün, kalıp vb. eşya bu şekilde üretilebilme imkânına kavuşmuştur.

3D yazıcılar yaygınlaşmaya başlarken 3d yazıcılarla üretilmiş çok sayıda farklı ürün ve eşyalar dikkat çekiyor. Gelecekte üretim teknolojilerinde 3d yazıcıların çok önemli roller oynayabileceği bir gerçektir. Bu yıl içinde bir otomobilde kullanılan parçalar 3d yazıcıyla tamamen üretilmiştir. 3 boyutlu yazıcılarla silah üretmek bile mümkün. Resimde dünyanın ilk 3d yazıcıyla üretilmiş silahını görüyoruz.

Canlı Yayın Uygulamaları;

Özellikle Sosyal Medya platformlarının hemen hepsi canlı yayın uygulamalarını destekler hale geldi. Geçmişte de periscope, youtube gibi uygulamalar olmasına rağmen orta düzey kullanıcılar için bu pek pratik değildi. İlk ve en başarılı canlı yayın uygulaması olan periscope, diğer büyük sosyal medya devlerinin de ilgisini çekti. Facebook ve diğer platformlar kendi canlı yayın özelliklerini devreye aldılar.

2016 yılında mobil araç ve yazılımların yaygınlaşmasına paralel canlı yayına girme artık bir tık kadar kolay ve hızlı oldu. Sosyal medyada sık sık canlı yayına giren kullanıcıları görebilirsiniz. Yılın son günlerinde twitter da canlı yayın yapma imkânını kullanıcılarına duyurdu.

Drone’lar artık her yerde!

Oldukça farklı kullanım alanları olan drone’lar yani, uzaktan kontrol edilen hava araçlarını sıklıkla görebilmemiz mümkün. Aslen askeri – güvenlik – izleme gibi amaçlarla kullanılan bu hava izleme gözlem araçları, makul fiyatlarla sivillerinde alıp kullanabileceği birer araç haline geldi. Ekseriyeten havadan kamera çekimi, izleme, fotoğraflama gibi maksatlarla kullanılan bu araçların çok farklı şekillerde de kullanımı mümkündür. Esas itibariyle insansız hava aracı teknolojisinin daha basit ve sivil amaçlı kullanımı olan drone teknolojisi gelişime çok açık bir alan. Tabii, drone’larla yapılan bu çalışmaların hukuki boyutu, kişisel mahremiyeti ihlal gibi sonuçlara yol açabilmesi hassas bir konu olmaya devam edecektir.

Stellarator; Güneş Tipi Nükleer Enerji Üretimi

Almanya’da Max Planck Enstitüsü-Plazma Fiziği laboratuvarlarında, güneşteki ortam sağlanarak enerji üretmesi planlanan “stellarator” denilen cihaz ile hidrojen plazması  -termo nükleer füzyon- üretildi. Bu makineyle, Güneşteki gibi hidrojen atomları birbiriyle birleştirilerek helyum atomları oluşturuldu, bu şekilde çok yüksek miktarda füzyon enerjisi ortaya çıkabilmektedir.

Alman bilim adamları, yeni nükleer füzyon makinelerinde hidrojeni 80 milyon °C dereceye kadar ısıtarak saniyenin dörtte biri gibi bir zaman süresince bir hidrojen plazma bulutu oluşturmayı başardılar. Bu yıllardır araştırılmakta olan kontrol edilebilir nükleer füzyon için önemli bir adım. Eğer Güneş’e yakıt sağlayan hidrojen plazmasından enerji üretilirse, bu pratikte sınırsız temiz enerji anlamına geliyor. Hakeza yıl içinde benzer çalışmayı Çinliler de yaptılar. Gelecekte, nükleer füzyon teknolojisi sayesinde ucuz ve temiz enerji üretebileceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

RSS
Follow by Email
YouTube
Pinterest
LinkedIn
Share